| Flav a întrebat:

Timpul trece... si toate la timpul lor...,
Copiii ajung si ei..., sa aiba copiii lor.
La 20 ma gandeam... prea putin la viitor...,
Si prea mult... la ce tarfe sa bag in dormitor.
Poate asa o sa ramana... pana o sa mor...,
E urat... la belea... sa nu vina nimeni la vorbitor!
Ai fost fratele meu de bautura... iti amintesti...,
Cluburi..., panarame..., acum povesti.
Acum... impingi carutzul... fata ta in el...,
Sotzia te asteapta cu mancarea... e altfel.
In cartier... baietii te cheama la combinatzii...,
Razi cand iti aduci aminte... ce le-am facut la altii.
Unii spun ca te-ai inmuiat...,
Eu stiu ca ai caminul fericit... la care ai visat.
Acum pustii... vin din spate... nu te cunosc...,
Vorbesc prost... ca noi odata... stii cum a fost.
[ Sisu & Puya - Camin Fericit ]
Ma uit la cei din fata blocului. Injura, jignesc pe cei in varsta, se bat in fiecare zi. Ies pe strada, un om in costum este fugarit in plina zi si-n mijlocul strazii de niste tigani ( fara tenta de rasism, dar erau tigani ). Prin parcuri, trec pe laga pustani de 13-14 ani care-si arunca chistoacele fara rusine pe unde apuca si cu maneaua datala telefon.Ieri, la stadion, la meciul de cupa al Otelului, in loc sa aud incurajari asupra propriei echipe, aud injurii asupra arbitrului si echipei adverse. Si nu una-doua, ci non-stop...simteam cum fiecare isi etaleaza frustarile de acasa .sau...simteam ca atat putem fi si astia suntem! Am facut si eu prostii. dar cu limita si-n bazinul teribilismului de la acea varsta...acum parca totul o ia din ce in ce mai prost...
Ce e de facut? Cum sa reusim sa implantam o alta mentalitate? Cum sa ridicam civilizatia? Cum sa ne emanicipam? Mai am vreo sansa(speranta) sa ne ridicam si noi la pretentia tarilor din Vest? Sau sa ne resemnam la stadiul minuscul la care suntem?

Răspuns Câştigător
| yuli10 a răspuns:

In primul rand, frumoasa melodie, e si una dintre preferatele mele.
si eu am impresia ca generatia urmatoare e mult mai insensibila si oarecum mai needucata. toti copiii parca vor sa se maturizeze inainte de vreme si nu inteleg de ce; eu as da orice sa mai fiu copilul lipsit de griji care se juca inofensiv.
si eu am fost orbita de maturizare si am gresit, m-am apucat de fumat la putin peste 15 ani si am inceput sa ma axez pe un stil de viata impropriu pentru o fata la liceu. am renuntat la jocurile cu mingea pentru cluburi si acum privind in urma ma oftic ca nu mi-am prelungit copilaria si asta vor pati si copiii din ziua de azi chiar mai devreme.
odata cu varsta de 17ani+ am inceput totusi sa realizez ca am o mentalitate de prost augur si m-am echilibrat. personal incerc sa ma abtin de la a ma enerva sau a degrada. chiar zilele trecute am baut o doza de suc iar maica-mea mi-a zis sa o arunc pe geamul masinii happy dar am preferat sa o tin pana cobor pentru a o arunca la gunoi replicand ca lumea ar fi mult mai dezastruoasa daca toti ar proceda asa iar ea m-a facut sa ma simt prost spunand ca toti chiar o fac. eu deja am inceput sa fac pasi spre o lume mai civilizata si ma comport astfel incat sa vada tot prostu ca sunt educata si sper ca cei din jur sa imi ia exemplul.
despre sport, mai ales despre fotbalul din Romania, eu am o parere foarte proasta. e un loc unde huliganismul e in floare si ma dezgusta suporterii care parca au uitat ca e un joc menit sa indemne la fair-play in care cei mai pregatiti castiga.
cum si tu ai citat o melodie, o sa iti citez si eu "nenorocul nostru e ca ne-am nascut in `p l m` aici" happy asta e, in Romania educatia e putin subdezvoltata; poate pe viitor vom lua si noi exemplu de la alte tari. dar oricum si in alte parti sunt persoane needucate probabil, doar ca la noi face parte din cultura ca sa zic asa si batem recordul la numarul lor.
cum au spus si cei ce au raspuns inainte, nu poti sa schimbi toti copiii dar ai mare influenta asupra alor tai si e un prim pas spre o lume mai civilizata.

17 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Ce spui tu asa faceam si eu, aveam o gasca de smecheri si faceam de toate, dar era un dar, daca afla tata ...vai de capul meu, am incasato inainte de a pleca in armata si ce bine a facut ca nu stiu ce se alegea de mine. O luna de zile l-am evitat de rusine pentru ca ma avertizase ca daca nu ma linistesc o voi incasa. M-am uitat la televizor, juca Real Madrid cu o echipa din Germania, Real ia batut cu 5-0 toti spectatorii aplaudau, nu erau plase de sarma se putea intra pe terenul de joc fare nici o problema.La scurt timp am vazut cum Dinamo a jucat acasa in cupele europene si au luat batae cu 2-0, meci intrerupt din cauza spectatorilor care au intrat pe teren si s-a intrerupt meciul. Am fost vazuti de o lume intreaga si ni s-a pus verdictul astia...cum ai zis? aha...sunt Romani! E greu, degeaba avem legi, bune, rele daca nu sunt aplicate si sanctionate de cei in drept. Un exemplu ar fi alesii nostri, dar ce sa faci cand vin la guvernare au cate un os mititel in gura si cand pleaca au ditamai osul, si niste falci de crezi ca acum se repede la tine. Dar traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

| Flav explică:

Alexdop, la faza cu alergatul cu tiganii nu aveam cum fiindca eram in masina. Dar sincer nu cred ca ma bagam fiindca erau vreo 4-5 tigani si ala singur, daca ma bagam, mi-o luam si eu in freza sigur. Iar la faza cu aruncatul pe jos, la fel de sincer iti spun ca ma iau de oricine care arunca mizerii pe jos, indiferent de e pusti sau om in varsta. Si cateodata chiar ajung sa ma cert pe strada din cauza asta.
In privinta cu ce ai incercat tu, asta am mai incercat si eu. Dar cred ca pana la urma pentru. linistea mea sufleteasca fiindca eram constient ca n-o sa am roade deoarece ''baza'' (educatia) era deja facuta intr-un fel, iar anturajul va incuraja alte chestii pe care le spun eu. In privinta asta, iti recomand Nane - Baietii de acasa. Ascult-o, pe mine ma unge mereu melodia.

nony
| nony a răspuns:

M-am chinuit destul, am scris o gramadá de randuri aratand care este adevarata fata a societati din romania : derbedei, analfabeti, alcoolisti, drogati etc.
Ma simt... fericit ca nu tráiesc aceste timpuri in tara mea, dar ma simt mizerabil cand vad realitatea de acolo.
Romania! cand zici acest cuvant toti strainii se duc cu gandul la Hagi, oare de 20 si ceva de ani, nu a mai aparut nici un simbol care merita amintit? NU.
Suntem minusculi? de fapt suntem invizibili.Nimeni nu da doi lei pe noi, si nu va da vreodatá.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Sa implantezi o mentalitate? Asta cam incercau comunistii, nu? eu zic s-o lasi balta(hai cu stupizii)Fiecare se|emancipeaza| atunci cand ii vine randul. Minuscul? Apai daca asta e parerea ta, de ce nu-ti schimbi cetatenia? Si, dupa parerea mea, nimeni nu trebuie sa se |ridice| la pretentia cuiva! Suntem asa cum suntem si punct.So who gives a flying f*uck on theyr oppinion? i don\t!

| alexdop21 a răspuns:

Chiar zilele trecute m-am dat batut incercand sa fac un pusti foarte istet sa renunte la comportamentul sau vulgar. Ideea e ca e fratele unui foarte bun amic de-al meu care e plecat in franta de vreo doi ani, si cand era fratele mai mare in tara, asta nu facea figuri, cum a plecat s-a luat de fumat, de baut, de huliganism, furturi si tot asa. Eu am discutat cu fra-su si m-a rugat sa ma uit dupa ala mic o perioada si sa incerc sa il dau pe brazda. M-am chinuit cam toata perioada verii, l-am scos in cluburi, l-am dus la teatru, am invatat cu el pentru scoala de soferi (vrea sa dea de A1 ). Nimic, nu a iesit nimic din el, ziua cand statea cu mine, era ok, seara cand nu ne vedeam, facea prosti. Cel mai urat a fost cand a dat in ma-sa, sincer sa fiu l-am cam incins atunci, cu toate ca nu merita batatia aia asa crunta, dar si el a recunoscut ca a gresit si ca a meritase bataia aia. Oricum ceea ce incerc sa spun este ca orice ai face, si orice sfaturi le-ai da ei nu inteleg si trebuie si un pic de vointa.
Acum spune-mi mie te rog cand ai vazut ca tigani aia alearga barbatul ala in costum, te-ai bagat? S-au te-ai dus la copii aia in parc sa le atragi atentia ca arunca chistoacele pe jos? Cred ca nu, si asta, prietenul meu, face ca lumea sa o ia razna, ignoranta si produc starea asta in care se afla romania. Din pacate nu cred ca mai putem face multe, si e trist.

| alexdop21 a răspuns:

Flav eu am mancat bataie in autobuz pentru ca m-am luat de niste tigani care se luau de un copilas, voiau sa ii ia cd-player-ul (se intampla demult) si am mancat bataie, ei erau 8 eu eram unu. Apoi ne-am intalnit... si-au luat-o pe rand, si acum baietii ma respecta, dar oricum daca esti indiferent sau iti e teama nu rezolvi niciodata nimic. Aaa si cand mergeam cu autobuzul baietii erau linistiti, intr-adevar, manele la telefon, si vorbind tare, dar nu faceau scandal, ori ca eram eu acolo, ori ca invatasera ceva.

| ellene a răspuns:

Lucrurile merg din rau in mai rau...nu vad ce am putea face pentru a schimba asta. Daca nu e educatie, bun simt, nu ai ce face. Astea nu le poti impune tuturor...doar copiilor tai.

| Cryssy a răspuns:

Totul e din ce in ce mai prost...In loc sa evoluam, noi involuam... Din pacate, asta e Romania, tara in care traim. Nu mai exista respect, rusine, educatia.lasa de dorit...toate merg prost...Nu stim nici sa apreciem ceea ce avem, ne dorim din ce in ce mai mult, unii ajung chiar sa omoare pentru niste bani. Pe scurt. tara noastra se duce de rapa...Si nu se stie daca o mai putem salva...

| xibalba a răspuns:

Eu nu mai incerc sa salvez sau sa implantez alta mentalitate in oamenii care deja se incred in unele lucruri gresit foarte profund. Nu are sens si nici nu voi avea parte de rezultate decat in cazuri rare. Daca omul nu vrea sa se schimbe, nimeni nu il va schimba. Cred ca tot ce putem face este sa fim noi insine un exemplu, si sa avem grija de copiii care inca invata din faptele celorlalti si doar pe ei ii putem influenta pozitiv si e si usor sa se insufle lor spiritul educatiei bune. Insa daca e sa ne raportam la modul in care se face educatia in familie in zilele noastre... mi`e teama sa imi imaginez tara asta peste 10-20 de ani...

| canarita a răspuns:

Sa ne indreptam spre credinta...nu neaparat cum spun popii la biserica..ci cum ne spune propria constiinta, asa cum ne invata sentimentele de dragoste pe care le simtim fata de apropiatii nostri, trebuie sa ne regasim!

| vladimir23 a răspuns:

Buna intrebare pe care ai pus-o dar raspunsul la pentru aceasta intrebare este cam dificil, eu cred ca daca ar veni din nou la conducere unu ca Ceausescu s-ar schimba multe in bine. vedeai pe timpul lui ceausescu copiii de 12 13 ani sa fumeze in fata blocului eu nu prea cred, sau oameni fugariti de tigani nu prea cred, pentru copiii care fumeaza ar fi de datoria parintilor sa se ocupe mai drastic de ei si ar mai fi mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrurile au defulat in strada, deoarece putreziciunea exista la baza: educatia este precara si fara forta, familia-doar un cuvant(intreaba care e definitia familiei!), notiunea de prieten- un substitut pentru cea de"fraier", toate valorile sunt pe duca! Am mai spus si la o alta postare ca daca ar exista niste amenzi mari care sa se aplice drastic pentru orice mic gest (cum ar fi o tigara aruncata pe strada)poate asta ar face ca, daca nu interior sa devenim mai verticali, cel putin exterior, in mod aparent vom avea niste limite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceputul acestei luni, am fost in "vacanta" acasa.Am fost prin cartierul in care am copilarit vreo 22 de ani si surpriza...
Toti pe care ii mai credeam niste pusti, acum toti erau in baruri morti de beti si plini de "smecherii". Am ramas uimit de tot ce am vazut.
Cat despre suporterii "adevarati"nu stiu ce sa mai zic...eu cred ca, isi exprima toata frustrarea pe care o acumuleaza in timpul saptamanii.
Probleme acasa, la serviciu...stadionul cred ca este pentru ei o "scapare "de toate aceste frustrari.
Mai avem mult, dar foarte mult ca sa ne ridicam la nivelul altor tari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo de aruncatul pe jos va povestesc o faza dementiala. Un derbedeu care tocmai isi terminase inghetata isi arunca ambalajul pe jos in fata mea. Eu, subtila ii zic individului: v-ati scapat ceva. El se uita la mine mirat si zice: ah, nu, l-am aruncat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E super piesawinking

| Gabry a răspuns:

Unii asa sunt, n-ai ce le face! Daca ei sunt asa, cum am putea sa vorbim cu ei daca nu pricep ceea ce spui, si daca ar pricepe, tot ce fac ei e mai bine(in mintea lor). Asa vor ramane sau poate asta e minte bolnava de copil...De mic trebuie sa fim invatati de catre parinti: asta e bine, asta nu e frumos, asta e lipsa de respect... dar unora dintre parinti nu le pasa, asa au vazut ei in familie, asa fac si ei! Nimeni nu are voie sa fie mai sus decat ei si manelistii preferati, ei se cred sus dar noi ii vedem jos!
Acum cred ca oamenii sunt impartiti in doua categori: oameni destepti care stiu ce vor de la viata si au caracter si stiu sa nu creeze conflicte(asa de mari... tuturor ne mai scapa...)si oameni inconstienti care isi vad un viitor in care stau intr-o masina de lux si cu manelele la maxim...
Trebuiau sa fie invatati de mici, inainte sa-si formeze caracterul!

| valentin_2770 a răspuns:

Din pacat in ziua de azi cuvantul respect a disparut din vocabular.Copii trebuiesc educati de la varste fragede dar in momentul de fata parintii nu prea mai au timp de asa ceva nu mai e ca in vremurile noastre ei sunt ocupati cu serviciul sa isi pastreze locul de munca sa aiba ce aduce in casa si copii o apuca pe cai gresite.imi aduc aminte cu placere de vremurile in care ieseam in fata blocului cu prietenii si ne strangeam cate 25 si jucam pititea sau fotbal dar nu agresam oameni si nu ridicam tonul la cei mai mari ca noi.asta e tara noastra din pacat si nu cred ca ne putem civiliza prea curand mai ales ca tiganii se inmultesc ametitor iar politia nu ia nici o masura la faptele pe care ei le savarsesc astfel de scene pe care u ai vazut-o se intampla foarte des vedem zi de zi la stiri.pacat ca copii din ziua de azi nu mai stiu sa isi traiasca copilaria asa cum am traot-o so noi.pacat de ei!