| pisicutza98_5931 a întrebat:

Un baiat mi-a cerut telefonul sub pretextul ca da un mesaj lui varu-su acesta trimitand ulterior mesaj la 7472, prin acest mesaj mi-a luat instant 40 de euro facandu-mi asta de 2 ori adica 80 de euro bani folositi la promovare pe publi24. Il cunosc pe baiat, iar numarul acela la care a trimis mesaj zicand ca e varu-su a ramas in telefon fiind singurul mesaj pe care nu l-a sters. Am sunat la numărul respectiv si a raspuns cineva, as putea dovedi la politie ca baiatul asta mi-a furat 80 de euro? Precizez si ca i-a mai facut asta acum cateva luni si unui coleg de clasa, deci am si un martor (nu stiam de cazul colegului am aflat dupa ce am patit si eu)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune, dar trebuie probata, in sensul sa ai martori care au vazut cand i-ai dat telefonul si a dat respectivele mesaje. Este destul de slaba proba ca a mai inselat anterior pe altul, mai ales daca nici acela nu poate dovedi inselaciunea.