| uniculunic a întrebat:

Un student care are parinte cu handicap poate fi scutit de taxa lunara de la camin? sau sa se reduca acea taxa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o prevedere legala in acest sens, doar prevederea din L.448/ 2006, republicata in 2008, citez:
"(8) Studenţii cu handicap grav şi accentuat beneficiază, la cerere, de reducere cu 50% a taxelor pentru cazare şi masă la cantinele şi căminele studenţeşti.
  (9) Valoarea reducerii prevăzute la alin. (8) se asigură din bugetul instituţiilor de învăţământ publice sau private."
Fata de aceasta prevedere nu beneficiaza dar ar putea obtine bursa sociala, care acopera cazarea si masa, daca sunt indeplinite conditiile pentru aceasta, conform HG 558/1998, citez:
"8. Bursele de ajutor social se acordă:
  a) studenţilor integralisti din instituţiile de învăţământ superior de stat, cărora li se aplică prevederile art. 10 lit. r) din Legea nr. 42/1990, republicată, în baza certificatului eliberat de Comisia pentru aplicarea Legii nr. 42/1990, care atesta calitatea lor ori a unuia dintre părinţi de "Luptători pentru Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989" sau de "Erou-martir" - cu una dintre menţiunile: rănit, reţinut, rănit şi reţinut, remarcat prin fapte deosebite, însoţit de brevet semnat de Preşedintele României;
  b) studenţilor orfani, celor proveniţi din casele de copii sau plasament familial, care nu realizează venituri;
  c) studenţilor bolnavi TBC care se afla în evidenta unităţilor medicale, celor care suferă de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbtie grave, insuficienta renala cronica, astm bronsic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom, miopie grava, boli imunologice, cei infestati cu virusul HIV sau bolnavi de SIDA, spondilita anchilozanta sau reumatism articular;
  d) studenţilor a căror familie nu realizează pe ultimele 3 luni un venit lunar net mediu pe membru de familie mai mare decât salariul minim pe economie.
  Senatele universitare pot acorda şi alte burse sociale, conform criteriilor şi regulamentelor proprii."

| DeNniSaViky a răspuns:

Daca demonstreaza cu acte medicale, este scutit. depinde si de regulile caminelor.