| Radu284 a întrebat:

Unde pot reclama pe cineva care imi tot trimite spam?

Tot primesc spammuri de la un porcusor, care vinde niste steaguri. Are si numarul de telefon, si adresa de FB si de mess acolo, am incercat sa-l sun noaptea, dar cred ca este numarul de la birou. Ce este enervant la acest porcusor este faptul ca spammurile lui reusesc de multe ori sa-mi ajunga in Inbox, nu la spam. Si as vrea sa fac tot ce este posibil si legal sa-i fac cat mai mult rau posibil. Daca autoritatile nu pot/vor sa faca nimic, ma gandeam sa-i fac o comanda de multe steaguri, pe care sa nu o achit happy Si abia as astepta sa ma dea in judecata happy

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca m as consuma la fiecare spam atat cat o faci tu as fi disparut de mult de pe lumea asta... primesc zilnic zeci de astfel de mail uri.
Clasifica mail ul ca si spam si gata nu inteleg ce atat complicatie

| Radu284 explică (pentru suntserios):

E ceva personal. Am facut astea de multe ori pana acum, si tot imi ajung in inbox. E roman, si ii pot face rau, asa ca de ce nu?

| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

"E roman, si ii pot face rau, asa ca de ce nu" esti mai roman ca el

| Radu284 explică (pentru suntserios):

Nu cred ca ai inteles bine. Nu vreau sa-i fac rau pentru ca are calitatea de a fi roman, ci pentru ca ii pot face rau mai simplu (suntem in aceeasi tara).

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Asta mananca rahat ca e programator si nu stie unde sa reclame un spam! Vezi http://www.tpu.ro/......ina-3.html

| Radu284 explică (pentru doctorandus):

Tu esti normal la cap? Un programator trebuie sa cunoasca toate aspectele legislative ale romaniei, tara unde m-am intors dupa 10 ani? Trebuie sa cunosc toate institutiile statului pentru ca sunt programator? WTF.

| doctorandus a răspuns (pentru Radu284):

Nu, ma refeream la faptul ca e-mailul are header si te poti plange la provider/compania de hosting.

| Radu284 explică (pentru doctorandus):

1. Foarte mult spam este trimis de botnets, deci nu prea ai cui sa te plangi.
2. Cel trimis din servere, este de multe ori hostat in dacenteruri carora nu le pasa de spam. Sunt spam friendly, si din ele se pot face si alte lucruri (de exemplu, packete UDP cu adresa sursa spoofata, etc.)
3. Chiar daca e hostat intr-un data center, si chiar daca e dat afara in urma plangerii, isi gaseste alt datacenter.
4. Eu voiam ca ala sa-si ia o amenda, nu doar sa fie dat afara din datacenterul ala. Asta este motivul cel mai important pentru care am pus intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un netcafe, fa un email de acolo cu date false si comanda la o adresa falsa. Dar trebuie sa te contacteze telefonic pentru comanda deci...

| Radu284 explică (pentru anonim_4396):

Nu e nevoie de netcafe, as putea face prin Tor. Dar nu imi e frica daca ma da in judecata, ca l-as da si eu. Si chiar daca pierd, tot e fun ca il tin pe drumuri si ii tin o parte din bani blocati o perioada de cativa ani. Sau as putea sa-mi fac un numar de VoIP... multe posibilitati. Dar as vrea totusi sa-l reclam intai la autoritati, ca spamul este ilegal in Romania, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Spamul nu stiu cat de legal este.Stiu doar ca e nefolositor.mai stiu ca acei ce trimit spamuri, ti-a furat, ti-a gasit adresa de email pe unul din site-uri unde ai facut cont s-au, din niste viermi de calculator care odata ajunsi in calculatorul unui amic al tau, are acces la lista de amici si le trimite tuturor acest spam. Si mai stiu ca nu se prea ia in considerare astfel de plangeri.Adica plangerile legate de spamuri sau internet zace pe undeva aruncate. Poate o scanare cu superantispyware.iti va gasi acel vierme si il va sterge. Daca vei mai primi sau nu, nu stiu.Stiu doar ca si eu am fost invadat de asemenea emailuri de la reduceri si alte din astea care se instalau chiar in inbox.Le-am setata ca spam si acum vad ca nu mai vin. Oeicum chestia e sa nu mai dai atentie la aceste spamuri.Sterge-le si gata.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ce i-am raspuns lui suntserios.