NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Vă las cu scrisoarea deschisă lui Gabriel Liiceanu, filosoful şi scriitorul român, adresată lui Ponta, dar mai mult oamenilor de fapt. (De asemenea, şi comentariile sunt emoţionante şi pline de adevăruri. Vi le recomand.)
http://www.contributors.ro/editorial/fie-va-mila-de-noi- domnule-ponta/
Dacă aţi avut răbdare să o citiţi, ce impresie v-a lăsat?
Dacă simţiţi nevoia, transmiteţi-o mai departe, să deschidă ochii cât mai multora! Mulţumesc.

161 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Am citit scrisoarea deschisa a D-lui Liiceanu, este intr-adevar o "istorie" a acestui candidat la presedentie, cu activitati de care am fi dorit sa nu avem parte, sper doar ca, electoratul sa vada si sa inteleaga felul in care doreste VP, sa ne conduca tara si sa-l lase liber, sa se conduca doar pe sine insusi.
Am pus intrebarea ta la favorite si link-ul respectiv o sa-l trimit si eu prietenilor mei, pentru a vedea culisele "prezidentiabilului" VP si a nu-l vota.
Un gand bun si multa sanatate.

| NOname explică (pentru mariana):

Mulţumesc, Mariana.
Mă bucur că ai înţeles corect mesajul şi simţi nevoia să te implici.

NOname
| NOname explică:

Pe subiecte similare:
http://www.tpu.ro/......ustina-si/

http://www.tpu.ro/......e-daca-nu/

NOname
| NOname explică:

Din seria:

"Deşteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
În care te-adânciră barbarii de tirani!"

NOname
| NOname explică:

Ponta nici nu s-a atins de scaunul prezidenţial şi deja e huiduit mai ceva ca deştepţii ăialalţi, hoţii deghizaţi în preşedinţi de până acum.

Oricât de antipatic mi-ar fi, nu-i doresc nenorocul să câştige alegerile. Altfel oamenii neproşti şi nevânduţi îl vor mânca de viu.

https://www.facebook.com/......616040227/

https://www.facebook.com/video.php?v=872895419417953

https://www.facebook.com/video.php?v=754966317884100

https://www.facebook.com/video.php?v=827042404006934

NOname
| NOname explică:

Cum şi-au bătut joc de oameni:
http://youtu.be/cwTXRunirTQ

Dar chiar dacă Ponta a reuşit să mai fure câteva procente în primul tur (privând pe mulţi studenţi şi oameni educaţi de afară de dreptul lor), pentru al doilea tur a reuşit să-i unească şi să-i mobilizezi pe români împotriva sa. A creat condiţiile necesare pentru o revoluţie, picând, practic, în groapa, pe care a săpat-o altora.
Bravo lui! Românii chiar aveau nevoie de un inamic comun, ca să se unească şi să riposteze.

NOname
| NOname explică:

Fenomenul "Ponta" - rezumat:
https://www.facebook.com/....../video.php

NOname
| NOname explică:

"VOTEAZĂ INTELIGENT şi învaţă-i şi pe cei de-acasă să facă la fel şi să nu se mai lase ademeniţi cu nimicuri şi pomeni electorale!"

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Cum ar putea un om raţional, neîndoctrinat (în stilul psd-ist), nemasochist şi necumpărat să îl voteze de bună voie pe Ponta în următoarele condiţii?

http://justitieoarba.com/......tor-ponta/

NOname
| NOname explică:

"Cum se votează în satul "roşu" al singurului primar traseist din judeţul Sibiu: "Nu ştiu cine e preşedinte, pun ştampila pe floare, aşa am înţeles".

Înainte să plecăm, ne întâlnim aproape de centrul satului cu Elena Puică (59 de ani), ţigancă neaoşă cu pâinea băgată strategic sub haină, la piept, de unde rupe din când în când câte o bucată. Elena nu ştie să scrie, să citească, nu are televizor şi nici curent electric. Nu ştie nici cine e preşedintele ţării. Dar merge la vot. În cabină face cum a auzit ea, că trebuie să pună ştampila pe flori.

"Mă duc la vot, acum eu nu ştiu, că n-am televizor în casă, nu am nimica, nu înţeleg absolut nimic. Dacă mă duc să votez când pune acolo hârtiile eu nu ştiu carte nu ştiu nimic, pun acolo pe floare, noi aşa am înţeles. Eu nu m-am interesat de aşa ceva că eu nu ştiu carte şi nici nu avem televizor că noi nu avem lumină. Nu ştiu cine e preşedinte", recunoaşte femeia, cu seninătate."

NOname
| NOname explică:

"Gradul de eductie si/sau varsta alegatorilor pot sa fie una dintre cauze, alaturi de receptivitatea la manipulare. Daca se compara profilul alegatorului lui Ponta cu cel al lui Iohannis vei observa ca:
* 44% dintre votanţii lui Victor Ponta au 10 clase, 41% au liceul si numai 15% au studii universitare.
In cazul lui Iohannis, 23% au cel mut 10 clase, 24% au liceu/scoala postliceala si 29% au studii universitare.
*54% din votantii lui Ponta au peste 50 de ani.66% din alegatorii lui Iohannis sunt tineri cu vaste intre 18 si 49 de ani.

Vezi:
* Profilul alegatorului lui Ponta : http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......-ponta.jpg
* Profilul alegatorului lui Iohannis : http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......hannis.jpg /"

http://www.tpu.ro/......faptul-ca/

NOname
| NOname explică:

"De ce nu voi vota Victor Viorel Ponta.
Pentru ca nu cred in realizarea programului si proiectului dvs de tara, deoarece:
- nu veti lupta impotriva saraciei fiindca sub guvernarea Ponta au fost introduse 36 de taxe noi;
- nu veti lupta impotriva coruptiei, dvs fiind prin excelenta, un sustinator fervent al coruptilor si al hotilor si nu v-ati dezis de niciunul dintre ei;
- ati declarat public ca scopul dvs suprem, este controlul asupra DNA-ului;
- depolitizarea administratiei publice nu o puteti face, fiindca aveti nevoie sa mentineti controlul la toate nivelurile in administratie, in felul acesta asigurandu-va voturi la orice tip de alegeri;
- nu veti depolitiza justitia, pentru ca ati numit ca ministru al justitiei o ruda a dvs, ati numit un avocat al poporului total aservit puterii pe care o reprezentati;
- nu veti putea asigura o crestere economica deoarece sub guvernarea dvs, Romania a intrat in recesiune, ati oprit investitiile, a crescut somajul si a scazut puterea de cumparare;
- nu cred in reducerea cu 5% a CAS-ului, deoarece este o masura strict electorala, fiind garantata doar pentru trimestrul IV din 2014;
- Romania nu poate redeveni "Granarul Europei", deoarece ati stopat investitiile in infrastructura si in dezvoltarea agriculturii;
- doar afirmati ca doriti ca Romania sa intre in zona euro, dar nu aveti interesul ca acest lucru sa se intample, deoarece regulile din zona euro nu sunt si nu vor fi in avantajul baronilor hoti si corupti care va sustin si carora le sunteti cu totul aservit;
- numai exista mari proiecte in infrastructura, pentru ca le-ati omorat din fasa! Ne-ati mintit ca acciza de 7% la carburanti are ca scop constructia de autostrazi si am constatat ca sumele colectate le folositi pentru buzunarele baronilor si pomeni electorale, iar autostrazile le-ati inlocuit cu ulite sau asa numitele sosele rapide;
- ati promis ca veti spune adevarul despre contractul Bechtel, dar l-ati facut pierdut cand ati constatat ca sunt incriminati toti capii PSD-isti (Ponta, Sova, Nastase, Hrebenciuc, etc)
- SUA, NATO si UE s-au convins in acesti 2 ani ca folositi in politica un dublu limbaj si de aceea nu sunteti si nu veti putea fi niciodata un partener corect si de incredere, ci doar un plagiator ipocrit, un fariseu, un mincinos capabil doar de destabilizarea politica si economica a tarii;
- orientarea dvs este catre Rusia si China, nicidecum catre statele democratice;
- ati promis un million de noi locuri de munca, dar in realitate peste 100 000 de oameni au ramas fara locuri de munca;
- doar un plagiator poate sustine si aproba ca la facultate sa se inscrie absolventi de liceu care nu au promovat examenul de bacalaureat, iar asta nu inseamna ca respectati principiile care stau la baza unui sistem de educatie si invatamant performant si de calitate;
- sub guvernarea dvs mor oameni de cancer si alte boli grave pentru ca nu v-ati respectat promisiunea de a le acorda medicamente specifice compensate sau gratuite, iar oamenii nu se insanatosesc cu promisiuni mincinoase;
- prin mareata reforma facuta de guvernul Ponta in sanatate, ne-ati redus accesul la serviciile medicale;
- in calitate de prim ministru aveati in fisa postului obligatia de a va asigura ca toti copiii din tara asta incep anul scolar cu manuale pe banca, ca nu mor inecati in latrina din curtea scolii, ca beneficiaza de conditii sigure si decente, asa, ca si cum ar fi copiii dvs! Dar v-au preocupat doar festivitatile de deschidere ale anului scolar, taieri de panglici si aparitiile la televiziunile prietene. Ne-ati demonstrat tuturor ca habar nu aveti despre viata copiilor care traiesc in tara al carei presedinte vreti sa fiti. Ar fi trebuit sa stiti ca foarte multi copii nu au acces la o tableta sau un smartphone, nu au curent electric, invata la lumanare, nu au apa curenta sau canalizare, uneori niciun acoperis deasupra capului, si mai ales, ca au ramas cu aceeasi alocatie de 42 de lei pe care nu ati marit-o asa cum le-ati promis dvs si parlamentarii dvs, atunci cand le-ati cerut votul parintilor lor;
- in scop electoral, ati dat amnistii fiscale, din buzunarul nostru;
- toate scutirile de datorii, amnistiile fiscale si imprumuturile pe care le-ati facut pentru a va acoperi gaurile din buget, le vom plati noi, copiii si nepotii nostri, cu varf si indesat;
- nu pot fi mandru ca sunt roman atunci cand vad semeni de-ai mei cautand mancare in gunoaie in Romania anului 2014, in timp ce ziua dvs de nastere ne-a costat 3 000 000 de euro;
- ati impartit Romania in doua categorii, noi, oamenii cinstiti si coruptii si hotii dvs;
- marile averi trebuiesc in primul rand justificate si doar dupa aceea impozitate;
- Aurelia Ion si Adrian Iovan au murit din cauza incompetentilor pe care i-ati numit in guvernul dvs si care in 7 ore n-au fost in stare sa gaseasca un avion cazut in munti;
- din banii nostri faceti pomeni bisericilor, iar copiii romanilor ingheata in salile de clasa sau mor in grajdurile pe care le numiti dvs spitale;
- nu m-ati convins prin actiunile dvs de pana acum, ca ati renuntat la legea gratierii si amnistiei care asteapta in parlament cel mai bun moment sa fie votata. In felul acesta ii veti scoate din puscarie pe toti cei care au furat Romania si in fruntea carora v-ati pus, cei care va sprijina de ani de zile iar odata ajuns presedinte, va trebui sa va achitati de obligatiile pe care le aveti fata de ei.
Pentru toate astea si multe altele, pentru ca justitia sa ramana independenta si DNA-ul sa continue sa faca curat in tara asta, pe care in 25 de ani ati murdarit-o si saracit-o nepermis de mult, eu, Român În Țara Mea, NU va voi vota!"

NOname
| NOname explică:

Http://bit.ly/1EhZiBw

NOname
| NOname explică:

"MOBILIZARE "CA LA REVOLUTIE!"! MII DE ROMANI VOR IESI IN STRADA PENTRU A PROTESTA IMPOTRIVA LUI VICTOR PONTA!

Tinerii din Romania au pus la cale pe Facebook o mobilizare "ca la Revolutie", prin care propun un protest in toata tara, impotriva candidatului PSD la Presedintie, Victor Ponta.

(...)
"Daca nu il vrei pe Ponta presedinte, iesi in strada!", se va organiza un protest la scara nationala pe data de 15.11. 2014, la ora 20:00."

Detalii: http://www.caplimpede.ro/......tor-ponta/

NOname
| NOname explică:

Încă o dovadă a caracterului infect lui Ponta, care se contrazice singur, urmărindu-şi mereu propriile interese:

http://youtu.be/AOTIRA3-r-A

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......721780701/

NOname
| NOname explică:

Rezultatele alegerilor prezidenţiale 2014 pe internet (unde în proporţie mai mare lumea e mai informată):

http://www.nasul.tv/......legerilor/

"REZULTATE ALEGERI PREZIDENTIALE 2014. Potrivit numărătorii paralele anunțate duminică noaptea de ACL, după procesarea a 25% din procesele-verbale din străinătate, votul în diaspora avea următoarea configurație:

KLAUS IOHANNIS - 41%

MONICA MACOVEI - 18, 26%

VICTOR PONTA - 15, 5%

ELENA UDREA - 8, 7%"

http://www.digi24.ro/......T+DIASPORA

NOname
| NOname explică:

Minciunile lui Ponta:

http://www.tpu.ro/......-invit-sa/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php :)))

NOname
| NOname explică:

"Scrisoarea Victoriei, fata Revoluţiei, pentru bunici. "Ne-aţi spus: să nu minţi, mamaie, te ia Poliţia! Dar sunteţi primii care îl aplaudaţi pe mincinosul de Ponta".

Lucia Victoria Cîrstea, o tânără născută în anul Revoluţiei, a postat pe contul ei de Facebook o scrisoare emoţionantă adresată părinţilor şi bunicilor din România. "În fiecare zi ne dovediţi că vă iubiţi pe voi, mai mult decât pe noi! Asta pentru că nouă ne refuzaţi dreptul la un viitor demn, în beneficiul unui prezent umilitor şi mizer al vostru şi în care ne obligaţi şi pe noi să trăim", sunt câteva dintre gândurile tinerei.

Lucia Victoria Cîrstea, unul dintre tinerii care vor o "ţară ca afară", s-a săturat să mai fie generaţie de sacrificiu, s-a săturat ca viitorul ei să stea în ştampila celor din lumea veche! Strigătul ei vine într-o scrisoare postată pe Facebook, în care tânăra îşi exprimă revolta faţă de acei părinţi şi bunici care, în ciuda dragostei pe care şi-o declară pentru copiii şi nepoţii lor, uită de aceste lucruri atunci când merg la vot.

Reproducem mai jos integral scrisoarea Victoriei, care a precizat încă de la începutul textului că şi-a primit acest nume pentru că s-a născut în anul Revoluţiei, când românii sperau că au învins sistemul dictatorial.

"Mă cheamă şi Victoria, pentru că m-am născut în ’89, la Revoluţie… Îmi iubesc părinţii, îmi iubesc şi bunicii şi mă iubesc şi ei pe mine. Dar să fiu oare printre puţinii copii iubiţi de părinţi? Chiar aşa, voi cei care sunteţi părinţi, poate şi bunici, cât de mult vă iubiţi copiii? Staţi aşa, nu vă grăbiţi să spuneţi "mai mult decât orice pe lumea asta", "pentru voi trăim, muncim", bla, bla, bla!

Pentru că în fiecare zi, ne dovediţi că vă iubiţi pe voi, mai mult decât pe noi! Asta pentru că nouă ne refuzaţi dreptul la un viitor demn, în beneficiul unui prezent umilitor şi mizer al vostru şi în care ne obligaţi şi pe noi să trăim. "Să nu furi mamaie, că te ia Poliţia", ne spuneaţi când eram mici, iar voi ieşiti în stradă la "plimbarea libertăţii" şi cereţi eliberarea hoţilor, îl votaţi pe Vadim care, în nesimţirea lui, vrea ca toţi puşcăriaşii de "vază", să fie eliberaţi? Păi ăia mi-au furat mie viitorul, prezentul părinţilor mei şi vouă pensia şi bătrâneţea!

"Să nu minţi tataie, că nu e frumos", iar voi sunteţi primii care-l aplaudaţi pe mincinosul de Ponta şi gaşca lui de mafioţi. De ani de zile aveţi doar promisiuni, nimic concret, mai mult v-au luat decât v-au dat, dacă v-au dat un leu, au avut grijă să va ia 10 lei înainte. Dacă vă promit acum 10 lei, eu şi copiii mei (dacă-oi mai avea chef să fac!) va trebui să plătim 100 de lei! Şi voi spuneţi că ne iubiţi? Cum? Că ne duceţi când luaţi pensia sau salariul, la Mc'D? Că ne luaţi nu ştiu ce gadgeturi?

Tata! Bunica! Lăsaţi berea sau telenovelele! Avem şi noi dreptul la viaţă, nu doar voi! Arătaţi-ne cum să ne cerem drepturile, atunci când ele ne sunt încalcate. Aţi făcut din noi o generaţie de secretare, vânzători, drogaţi, curve cu facultate şi de asistaţi social.

De ce ne mai vorbiţi despre cum se făcea şcoală pe vremea voastră, când voi îi lăsaţi pe nemernicii ăştia să bage toţi proştii la facultate şi copii de clasa I nu au nici abecedare? Ne vreţi lângă voi, sau ne vreţi pribegi prin lume, tineri fără casă, fără un loc de muncă, fără ţară, făra un viitor? Şi pentru ce? Pentru o sticlă de ulei şi un pachet de macaroane? Atât valorăm noi? Asta este măsura iubirii voastre? Pentru ca nişte nenorociţi să se îmbogăţească doar din furat? Ei fură doar pentru ei, pentru beizadelele şi amantele lor, nu pentru voi, ci de la voi!

În ’89 v-aţi luat porţia de libertate, dar nu aţi fost în stare să o păstraţi şi pentru noi! Ne vreţi martiri, eroi post mortem, cu alte cuvinte şi mai pe înţelesul tuturor, aşteptaţi să murim tot noi tinerii, ca să va fie bine tot vouă?

Îmi amintesc ce spunea tataie al meu: "Ehe, noi ne-am cam trăit traiul, ne-am mâncat mălaiul, mai rău e de copiii ăştia…". Aş mai spune multe dar mă îneacă indignarea, şi-mi pare rău de voi, ştiu că n-o să fiţi de acord cu mine în prima fază, dar mai citiţi odata şi imaginaţi-vă cum va fi viaţa noastră peste puţin timp. Iar eu voi şti tot timpul că de va fi rău, va fi din cauza nepăsării şi caliciei voastre, iar de va fi bine, va voi mulţumi şi le voi vorbi şi copiilor mei despre voi.

Vă sărut’mâna tuturor şi să ştiţi că eu vă iubesc mult şi dacă vreţi să va dovedesc asta în stradă, eu o voi face. Dar voi, cât de mult ne iubiţi?

P.S. Nu, părinţii mei, nu se încadrează în categoria voastra şi nici ai mei bunici!"

http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

"Doctor în fizică la Princeton, scrisoare către Victor Ponta: "Mă consider prost prin comparaţie cu dumneavoastră"."

http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

Http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

"Victor Ponta: inventar de minciuni. Lista scurtă
de Madalina Schiopu

Neadevărurile rostite de premierul Victor Ponta au intrat în folclorul urban, sunt subiecte de caricaturi, bancuri, editoriale, comentarii în presa autohtonă şi străină. Prezentăm mai jos câteva dintre cele mai cunoscute.

Minciuna nr. 1.
14 iunie
Victor Ponta: "Eu voi merge la Consiliul European de pe 28 iunie, fiindcă am primit invitaţia de a participa".
Câteva ore mai târziu o dă la întors: "Amândoi suntem invitaţi, şi şeful statului, şi primul-ministru, după care cei doi sau, mă rog, fiecare ţară stabileşte cine este reprezentantul".
Presa relatează că aşa-zisa invitaţie era de fapt doar un program de lucru.

Minciuna nr. 2.
27 iunie
Interviu publicat în El Pais.
"Dacă o comisie va decide că este plagiat?", întreabă ziaristul. "Atunci, în mod sigur, mă retrag." "Veţi demisiona atunci?" "Sigur. Dacă comisia abilitată de lege va da o asemenea decizie, atunci, cu siguranţă, da."
16 iulie, Realitatea TV. Întrebare din partea moderatorului: "Până la urmă, ce aţi declarat în El Pais? Că vă daţi demisia sau nu?" "Nu, am declarat că îmi asum responsabilitatea pentru faptele mele."
În replică, El Pais publică pe site înregistrarea interviului.

Minciuna nr. 3.
11 iulie
Bruxelles, conferinţă de presă alături de liderul socialiştilor europeni, Martin Schulz. Premierul declară: "Guvernul va organiza referendumul conform legii şi deciziei Curţii Constituţionale. Conform procedurilor, referendumul trebuie validat de CCR. Dacă 9 milioane de români se vor prezenta la vot, atunci Curtea Constituţională va valida acest referendum, rezultatul votului va rezolva disputele dintre partidele politice".
13 iulie, la Antena 3: "Nu am angajat la Bruxelles promisiunea că va fi prag la referendum. Nici nu puteam să fac lucrul acesta, asta numai parlamentul poate să facă".

Minciuna nr. 4.
12 iulie
Întors în ţară de la Bruxelles, referitor la modificarea Legii referendumului prin OUG: "Guvernul nu poate schimba legea, doar parlamentul o poate face. Ordonanţe de urgenţă, explic pentru oamenii de bună-credinţă, nu pentru doamna Macovei, nu pot să dau în vacanţa parlamentară".
Constituţia României, la art. 115, aliniatul 5: "Ordonanţa de urgenţă intră în vigoare numai după depunerea sa spre dezbatere în procedură de urgenţă la Camera competentă să fie sesizată şi după publicarea ei în Monitorul Oficial. Camerele, dacă nu se află în sesiune, se convoacă în mod obligatoriu în cinci zile de la depunere sau, după caz, de la trimitere".

Minciuna nr. 5.
12 iulie
Ponta primeşte lista cu cele "11 porunci" ale lui Barroso, la care trebuie să răspundă în scris.
13 iulie, Ponta: "Am trimis un răspuns la cele 11 puncte ridicate de Barroso".
16 iulie, purtătorul de cuvânt al CE, Olivier Bailly: "Nu am primit până acum oficial o scrisoare finală din partea autorităţilor române. Aşteptăm confirmarea angajamentelor scrise ale guvernului. Nu este timp de pierdut şi această scrisoare trebuie să ajungă urgent".

Minciuna nr. 6.
16 iulie
Realitatea TV - despre interviul din El Pais. "Nu l-am spus eu, cuvântul acela. Dar m-am învăţat minte când mai vorbesc cu spanioli să vorbesc în spaniolă, nu în engleză." "Păi, atunci în ce limbă aţi vorbit?" "În engleză."
Interviul din El Pais a avut loc în limba română, fiind publicat pe site din 3 iulie, informaţia fiind, deci, publică de mult timp.

Minciuna nr. 7.
26 iulie
Un acord semnat de cei trei co-preşedinţi ai USL, Victor Ponta, Crin Antonescu şi Daniel Constantin cu Mircea Dogaru, liderul Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate, în care se prevede, printre obiectivele principale, desfiinţarea Curţii Constituţionale, Agenţiei Naţionale de Integritate, DNA şi CNSAS. Imediat, într-o conferinţă de presă, premierul susţine că a semnat "de principiu" doar prima pagină, iar celelalte, care cuprind obiectivele, "nu au nicio legătură cu USL. Prima pagină nu are legătură cu restul paginilor". Chiar în timp ce premierul susţinea conferinţa, Mircea Dogaru, preluat prin telefon de mai multe televiziuni, nu prididea să declare că liderii USL au cunoştinţă de document.

Minciuna nr. 8.
7 august
Victor Ponta declară că ac­tu­alizarea listelor electorale pentru referendum nu se mai face, fiindcă oricum susţinătorii PDL îl vor boicota. În aceeaşi zi, de la guvern pleacă un memorandum în teritoriu, în care prefecţilor şi primarilor li se cere să înceapă actualizarea listelor electorale.

Minciuna nr. 9.
14 august
În The Guardian – întrebat dacă va coabita cu preşedintele – "Dacă domnul Băsescu se va limita strict la prerogativele de care dispune prin Constituţie, totul va fi bine şi perfect". Gândul, 17 august: "Nu vom coabita cu un preşedinte ilegitim. Ce poţi să discuţi cu un preşedinte pe care poporul nu-l vrea în funcţie?".

* * *

Fenomenul Ponta: minciuna cu dovezile la vedere.
Psihologii afirmă că în­cepem să minţim pe la 4-5 ani, când devenim conştienţi că putem scă­pa, prin rostirea unui neadevăr, de consecinţele faptelor noastre. Aici, începe să intervină educaţia, de acasă sau de la şcoală, care ne cere să spunem adevărul, fi­indcă, dacă s-ar clădi numai pe minciuni, viaţa socială ar deveni imposibilă. E adevărat, minciuni nevinovate sau, cum le-ar spune anglo-saxonii, "albe", continuăm să spunem pentru tot restul vie­ţii: este reacţia instinctuală să ne salvăm pielea când suntem la ananghie sau să ne înfăţişăm cu o imagine mai bună decât cea reală în ochii celorlalţi oameni. În schimb, aceiaşi psihologi ne aver­tizează că, dacă ne clădim per­so­nalitatea numai pe minciună, ajungem din sfera normalităţii în cea patologică, denumită "mitoma­nie".
Politicienii sunt cunoscuţi, pre­tutindeni în lume, drept inamici ai adevărului, după cum atestă mulţimea de bancuri, maxime, anec­dote şi articole dedicate le­gă­turii dintre politică şi minciună. E de înţeles de ce: ca să câştigi voturi, sinceritatea nu e în­tot­deauna cea mai bună politică.
De câteva luni însă, România se confruntă cu un fenomen. Victor Ponta a ridicat obişnuita min­ciu­nă politicianistă la nişte stan­dar­de rar întâlnite până şi în această zonă a disimulării. Nu numai frec­venţa minciunilor guver­na­men­tale provoacă nedumerire: e vor­ba de un obicei de a minţi chiar cu documentele pe masă, cu do­vezile la vedere, ba, mai mult, de a trece la ofensivă împotriva ce­lui care îţi arată că nu spui ade­vărul. Scena de la conferinţa de presă din ziua dezvăluirii acor­dului cu Mircea Dogaru, în care premierul nu numai că neagă ceea ce poate vedea toată lu­mea, dar ia peste picior şi pune la punct cei câţiva ziarişti care îi arată documentul, cerându-le să citească cu voce tare din prima pagină, ca nişte şcolari, poate in­tra în analele nu numai ale minciunii gogonate, ci ale tu­pe­ului fără limite în momentul con­fruntării cu propriile neadevăruri.
Acest tip de comportament nu poa­te fi încadrat nici măcar în ca­tegoria "mitomanie". Este vor­ba, mai degrabă, de o dorinţă agre­sivă, dusă până în pânzele albe, de a avea ultimul cuvânt, fie şi pe moment, în pofida a orice. Iar asta trădează un lucru foarte grav: un tip de monomanie care exclude dialogul, opinia celuilalt sau faptele aşa cum le arată rea­litatea, acea minimă onestitate măcar în faţa dovezilor pe care le presupune o societate nor­ma­lă. Un aspect care explică şi de­rapajele antidemocratice din Ro­mânia ultimelor luni."

http://www.revista22.ro/......18052.html

NOname
| NOname explică:

"Mobilizare masivă pe Facebook: MANIFESTAȚII anti-Ponta."

http://www.paginadepolitica.ro/......nti-ponta/

NOname
| NOname explică:

BOR, ca de obicei, se amestecă în politică, sabotând alegerile, dictând oamenilor cu cine să voteze (oficial, desigur, negând acest lucru).

https://www.facebook.com/video.php?v=1526941980884750

NOname
| NOname explică:

"Victor Ponta, desfiinţat în Pravda: "Ce scrie pe etichetă nu se potriveşte cu ce e în interior".

Anul trecut, atitudinea lui Ponta sugera puternic că ar putea fi persoana potrivită să-şi ridice ţara la rangul unui tigru în Balcani. Părea dornic să aplice acele reforme critice pentru progresul economic al ţării. [...] Angajamentul său retoric a atras public atât în ţară, cât şi în străinătate. Dar până acum acţiunile lui Ponta nu s-au ridicat la nivelul declaraţiilor." remarcă dezamăgit Patrick Basham, autorul articolului din Pravda.

Într-o caracterizare ce duce cu gândul la zicala "afară-i vopsit gardul, înăuntru leopardul", acelaşi analist scrie că: "De acum, este evident că pentru produsul Ponta ceea ce scrie pe etichetă nu se potriveşte cu ceea ce este în interior."

La fel de dezamăgitoare pentru autorul articolului sunt şi pretenţiile lui Victor Ponta de a se considera urmaşul premierul britanic Tony Blair în Balcani.

"În 2013, situaţia sugera că protejatul lui Blair ar putea să-l depăşească şi în calităţile de lider şi în victoriile politice. Un an mai târziu, pe coridoarele puterii de la Bucureşti se vede că Ponta a ales calea de modă veche, ghidându-se după principiul Guvernul ştie mai bine. Concluzia este că mandatul lui Ponta poate fi descris drept o oportunitate pierdută a României de a se relansa economic şi politic în secolul 21. "

http://www.realitatea.net/......62127.html

NOname
| NOname explică:

"De ce votez cu Iohannis."

http://groparu.ro/......-iohannis/

NOname
| NOname explică:

Proteste masive prin toată ţara, pe care televiziunile care sunt în concubinaj cu Ponta - deci mai toate - evită să le comenteze sau încearcă să le demonizeze/ridiculizeze (surprinzând în imagini 2-3 tineri violenţi şi speculând că aşa sunt toţi, iar motivele protestului sunt nejustificate):

https://www.facebook.com/video.php?v=10152846662804571

https://www.facebook.com/....../photo.php

https://www.facebook.com/......388191082/

http://youtu.be/fNfORn3o-AU

http://bit.ly/1srJowJ

Jos Ponta şi PSD!

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......824186699/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php