| Irimescu_Anisoara_1973 a întrebat:

VA rog frumos imi poate spune cineva si mie cum pot beneficia de un ajutor social venitul meu in casa este zero am fost la primarie sa imi fac dosar si mi s-a spus conform legi ca, daca am bunuri nu ma incadrez masina nu am s-a referit in casa deci. cum va spuneam nu exista nici un venit ca, mama sint responsabila de copil va multumesc

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Locuinta de domiciliu este considerat un bun de stricta necesitate de asemenea si obiectele pe care le ai in casa sau in gospodarie(mobilierul, obiectele electrocasnicesi electronice uzuale, aparatura/instalatie de incalzire, unelte gospodaresti).

Nu primesti ajutor social daca ai in proprietate alte "clădiri şi alte bunuri mobile, precum şi suprafeţe de teren, animale şi păsări a căror valoare netă de producţie anuală depăşeşte cumulat suma de 1.000 euro pentru persoana singură, respectiv suma de 2.500 euro pentru familie." ---vezi punctul 5 din Norme :http://www.legalis.ro/......-garantat/

Deci, te duci la primarie si faci ce zice Legea nr.416/2001 :"Ajutorul social, în condiţiile prezentei legi, se acordă pe bază de cerere şi declaraţie pe propria răspundere, însoţite de actele doveditoare privind componenţa familiei şi veniturile membrilor acesteia."

Citeste CU ATENTIE toata legea ca sa ai habar de obligatiile si drepturile tale :http://codfiscal.net/......izata-2013

Vezi actele necesare:http://www.dac-iasi.ro/acte-necesare-pentru-ajutorul-social

| express11 a răspuns:

Primesti %

| mihai69 a răspuns:

Păi na, citește legea!
===
„Familiile şi persoanele singure care au în proprietate cel puţin unul dintre bunurile cuprinse în această listă nu beneficiază de ajutor social:

- Clădiri sau alte spații locative în afara locuinței de domiciliu, așa cum este definită la art. 7 din normele metodologice, și a anexelor gospodărești sau alte imobile aflate în una dintre următoarele forme de deținere: proprietate, închiriere, concesiune, comodat etc;
- Aparatură electronică: camere video, amplificatoare audio, copiatoare;
- Obiecte de valoare: tablouri şi obiecte de artă, obiecte ornamentale, bijuterii sau monezi din metale preţioase, obiecte de cristal şi porţelan de mare valoare;
- Mijloace de transport cu o vechime mai mică de 10 ani: autoturisme, autoutilitare, autocamioane, şalupe, bărci cu motor, scutere de apă, iahturi, rulote, autobuze, microbuze, motociclete, motorete, scutere;
- Utilaje agricole: tractor, combină autopropulsată;
- Utilaje de prelucrare agricolă: presă de ulei, moară de cereale;
- Utilaje de prelucrat lemnul: gater sau alte utilaje de prelucrat lemnul acţionate hidraulic, mecanic sau electric;
- Depozite bancare cu valoare de peste 3.000 de lei.
- Terenuri intavilane, inclusiv cel pe care se află locuinţa de domiciliu să nu depăşească 1.000 de metri pătraţi în zona urbană şi 2.000 de metri în zona rurală;
- O bovină;
- Două porcine;
- Patru ovine;
- O cabalină;
- 10 capete de iepuri de casă;
- 15 capete de păsări;"
===
...94396.html
http://www.dac-iasi.ro/acte-necesare-pentru-ajutorul-social