| aimullah123 a întrebat:

Victor Ponta este implicat in vreun fel in dezastrul de la Colectiv? De ce si-a dat demisia atunci?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este implicat direct dar fiind prim-ministru atunci a raspuns de tot ce se intampla. De asemenea sa nu uitam ca a fost lucrat si de Dragnea, avand in vedere ca pierduse alegerile prezidentiale din 2014.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si-a dat demisia atunci pentru ca nu e prost si pentru ca a profitat de ocazie ca sa fie reciclat politic si sa nu dispara de tot. Multi au pus botul ca uite dom'le cum a plecat el datorita tragediei de la Colectiv. Canci, il doare la trei metri in fata de aia care au murit atunci si de cei marcati pe viata de ce au patit! Daca avea macar un pic de obraz, isi dadea demisia cand l-au prins cu copy-paste-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca Dragnea voia sa-i retraga sprijinul politic

| mariuscdrz a răspuns:

Da, este implicat fiindca a fost primul ministru al Romaniei la acea vreme. Iar despre demisie, totul a fost o "smecherie". Dupa infrangerea de la prezidentiale, cei din PSD si-au dat seama ca vor pierde viitoarele alegeri parlamentare. Asa ca, cei din PSD au propus demisia primului ministru de la acea vreme, Victor Viorel Ponta si intrarea PSD-ului in opozitie. Astfel noul guvern a fost condus de Dacian Julien Ciolos, iar in aceasta perioada, lumea a uitat de guvernarea PSD.
Astfel la alegerile parlamentare, fata de alegerile prezidentiale, unde majoritatea oamenilor au iesit la vot pentru a vota împotriva domnului Ponta, lumea nu a mai iesit la vot, crezând ca nu are ce sa se mai intample rau, deci nu are de ce sa mai voteze si astfel a castigat PSD-ul. Totul a fost o schema. PSD-ul foloseste aceasta schema inca de pe vremea lui Iliescu. Si acum in prezent ei folosesc aceasta schema. Au iesit de la guvernare, așteptând alegerile parlamentare si locale, sperand ca lumea uita de PSD ai de guvernarea acestui partid, si ca va castiga tot PSD-ul.