| Girly97 a întrebat:

Voi credeți că amenzile pentru depășirea limitei de viteză sunt constituționale? Oricine poate să meargă accidental cu 2-5km mai mult!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca sunt constitutionale, nu incalca absolut nici o prevedere din Constitutie.

Bula
| Bula a răspuns:

Toate legile care nu incalca constitutia sunt constitutionale.

Cine te goneste sa conduci la limita de viteza? Sa plateasca amenda!
Cine te opreste sa nu faci si revizia indicatorului de viteza?
Domnia si prostia se platesc!

| danbnz a răspuns:

Ai si tu dreptate dar legea e lege.
Mergi legal, e mai sanatos pentru tine si buzunarul tau!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se sanctioneaza decat abaterile de la 9 km in sus. Acolo deja nu mai e greseala

| Frank51 a răspuns:

Viteza reala este cu 5-6km/h mai mica decat viteza afisata in bord. Daca esti intr-o zona cu 50km/h si tu ai 55km/h, pe aparatul radar o sa apara 50km/h. Daca ai 60km/h deja este o diferenta de 5km/h si vei fi sanctionat conform legislatiei.

| Holiday a răspuns:

Depasirea cu pana la 10km/h a limitei de viteza nu se sanctioneaza.
In plus, viteza afisata in bord este cu 2-6% mai mare decat viteza reala cu care mergi, in functie de tipul/marca masinii.

| aXy99 a răspuns:

Stii macar ce inseamna constitutional? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te pune nimeni sa mergi la limita maximă. Daca e 50km/h, du-te cu 45, sa vezi ca nu mai depasesti.