| Mariaahh a întrebat:

Vreau sa-mi depun dosarul de somaj si am terminat liceul. Mai beneficiez de somaj daca in octombrie merg la facultate? Inca nu am dat admiterea

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca urmezi o facultate nu beneficiezi de somaj.
De altfel acum se face doar inregistrarea si luarea in evidenta, inscrierea la somaj se face dupa o perioada de 60 de zile de la luarea in evidenta si atunci vei sti daca ai intrat ori nu la facultate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vei urma o facultate/postliceală, atunci NU poţi cere/primi Ajutorul de şomaj ( nici măcar pe perioada verii )!

În rest, poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-de-liceu/