| anonim_4396 a întrebat:

A citit cineva pana acum seria Cantec de gheata si foc?, cum vi se pare fata de serial?, si stiti cumva cam cand apar ultimele 2 volmee? Nu imi lasati raspusuri gen: e buna, citeste etc, adica nici macar un rand ca ma apuca jalea laughing dezvoltati si voi

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Am citit doar primele două cărţi, pentru că am auzit că e seria ce-l detronează pe Tolkien. Mi-a plăcut extrem de mult. E complexă şi acoperă o mare varietate de domenii, cu personaje multe şi extrem de bine conturate.
Ceea ce nu-mi place (nu vreau să sune clişeic, but still) e că Martin renunţă mult prea uşor la personaje. Le omoară prea repede, şi fără fastuozitatea cu care murea un personaj de-a lui Tolkien. Nu lasă timp de suferinţă şi uită de el imediat după ce l-a omorât. Asta-i ceva ce nu-mi place, din simplul motiv că...ei bine, seamănă prea mult cu viaţa reală.

George R.R. Martin mi-a dovedit încă din prima carte că e un autor diferit de ceilalţi. Un autor care trăieşte într-adevăr în lumea pe care-o crează, o simte şi o înţelege.
În faţa mea nu l-a detronat pe Tolkien, oricum. Pentru că Tolkien e mult mai spiritual. Dar, revenind la seria de cărţi.

Conflictele politice sunt de o anvergură uriaşă în cărţi, ceea ce m-a încântat la maxim. Povestea e complicată, şi de multe ori am dat înapoi ca să recitesc. Ceea ce mi-a mai plăcut e că ma făcut să trec prin trăiri intense. Când John a mers pe Zid şi nu a devenit cercetaş de exemplu. Am simţit cu toată viaţa lui se năruie, şi cum, ar vrea să dea înapoi, dar nu mai poate, fiindcă a depus jurământul. Şi bucuria, când am aflat că e scutierul tipului...mă rog.
Am simpatizat-o pe Arya şi pe Robb, şi pe Bran, în general mi-ai plăcut toţi copiii Stark.
Am simţit tristeţe când a murit Lady, pentru că ştiam că nu se va mai întoarce.

Găsesc seria una foarte bună. Sper ca de Crăciun să pun mâna pe toate cărţile, şi să le citesclaughing

Serialul nu l-am văzut, însă, orice discuţie port despre seriale, se ajunge, cum, necum la Game of Thrones. A auzit că e extrem de bun. O să mă uit şi eu cândvalaughing

| anonim_4396 explică (pentru Teardrop):

Eu n-as vrea sa ma uit la serial, vreau sa citesc toata seria, numai ca imi trebuie timp si rabdare de fier

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, îţi cam trebuie timp şi răbdare. E o serie ce se citeşte relativ greu.

3 răspunsuri:
| FaithAI a răspuns:

Sunt abia la al treilea volum sad. Am inceput prima carte inca dinainte de a aparea serialul. Cand a aparut aveam sperante mari ca o sa ia firul narativ al cartii, dar am fost dezamagita un pic cand am auzit ca nu e asa. Eu sunt o adepta a cartilor fata de filme si cosider ca intotdeauna cartile vor fi mai bune ca celelalte. happy Merita citita, nu doar pentru ca a devenit la moda ci pentru ca daca intri in esesnta e cea mai fascinanta carte ^^ asa eu o consider cel putin. O opera in care se amesteca genurile divin ^^ Sincer nu stiu cand apar urmatoarele volume, pana acum nu ma intereseaza la cat am eu inca de citit ) insa am vazut ca autorul cam progreseaza greu cu scrierea lor. oricum, merita asteptarea