| anonim_4396 a întrebat:

Am doua intrebari:

1.Cand se pune Punct si virgulă?

2.Ca sau C-a?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Problema cu „ca" și „c-a" comportă discuții.
Dacă e vorba de cele două conjuncții,
„ca " și „că".
Și apoi construcția „c-a"...
Se zice c-a gonit-o tat-su de-acasă, că era bagaboantă.
Acest „c-a" înlocuiește, prin introducerea cratimei, construcția „ că a", cît și pentru faptul că se succed vocalele „ă" și „a".E o scurtare a expresiei.

| Gonrax a răspuns:

1. ";" reprezintă o pauză în vorbire. Adică dacă faci acea pauză de vorbire poți pune punct și virgulă.
2. depinde de context/propoziție.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Valentn
Eu ma referem la punct si virgulă
Asa:;;;;
Cand se pune punct si virgula asa:;?

| Barta_Valentin_1998 a răspuns:

1. Punctul se pune la finalul unei propozitii, asa cum voi face aici ->.

2. Virgula ajuta la mai multe, de exemplu o poti folosi pentru a evita ambiguitati, exemplu:

Nu vreau sa pleci. -> Are intelesul de a nu vrea ca cealalta persoana sa plece.

Nu, vreau sa pleci. -> Are sensul contrar propozitiei de mai sus.

Virgula mai are rolul si de a evidentia o anumita structura din propozitie, de exemplu: Andrei, fiul lui Mihai, a ajuns acasa.

Virgula mai are rolul de a inlocui prepozitiile sau / si, de exemplu, in loc sa spui: "Bunica si bunicul si pisica si mama si tata..." spui: "Bunica, bunicul, mama si tata..." Daca mai ai nelamuriri sau nu ai inteles ceva de aici raspunde-mi la mesaj.

| Barta_Valentin_1998 a răspuns (pentru Barta_Valentin_1998):

Am uitat de cratima, cratima are rolul de a inlocui o anumita litera, de exemplu: "El a fost pedepsit CA A spart vaza." sau "El a fost pedepsit C-A spart vaza." in a doua propozitie cratima a inlocuit litera "A".

| corolav a răspuns (pentru Barta_Valentin_1998):

După cum e conceput enunțul, e vorba de „punct și virgulă" iar nu de fiecare din cele două.