| xxCargoXXII a întrebat:

Am nevoie de caracterizarea lui Dan Deleanu din "La Medeleni". Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| AdryFlorea a răspuns:

Unul dintre personajele principale ale romanului este Dănuț Deleanu, fratele Olguței, cel în jurul căruia se concentrează acțiunea celui de-al doilea volum. Autorul îl prezintă pe Dănuț de la stadiul de copil ṣi adolescent, până când acesta devine bărbat. Mai mult, putem afirma chiar că Ionel Teodoreanu a construit personajul lui Dănuț ca un alter-ego al său, fiind regăsite mai multe asemănări între viaţa lui Dănuț și cea a autorului.

Pe Dănuț cititorul îl descoperă treptat, fiecare volum aducând noi informații ce contribuie la conturarea personalității sale. În primul volum autorul îl prezintă pe acesta ca fiind opusul surorii sale. În timp ce ea este energică, veselă și sarcastică, fratele său este un copil liniștit, timid și interiorizat.

Portretul acestuia este realizat în cea mai mare parte prin metoda caracterizării indirecte, prin relația cu alte personaje și prin acțiunile întreprinse. Cele mai multe dintre trăsăturile sale, însă, sunt evidențiate prin relația pe care o are cu sora sa. În copilărie, cei doi se ceartă des, intrând în competiție de cele mai multe ori. Spre exemplu, când Dănuț este așteptat de către sora sa la gară, el o pălmuiește pentru că ea îi spune că s-a îngrășat, fapt ce dovedește un personaj impulsiv.