| alex0995 a întrebat:

As vrea sa citesc o carte interesanta si va cer sfaul in ultimul timp citesc history(istoria mondiala) dar imi plac si alte genuri...

Răspuns Câştigător
| Iunona a răspuns:

SF: Edgar Allan Poe- William Wilson, Destramarea Casei Usher
G. Orwel -1984

E.T.A Hoffman-Ulciorul de aur, Elixirele diavolului
Istorice: Alexandre Dumas-Regina Margot
Umberto Eco- Numele trandafirului (amestec despre viata calugarilor, secrete, putin SF, horror etc...nu te descuraja dupa primele 50 de pagini, e o carte greu de parcurs dar frumoasa)
Iacob Negruzzi-Amintiri de la junimea

| alex0995 explică (pentru Iunona):

Mersi pentru lista, mi-i interesant care din acestea ti-a placut mai tare

| alex0995 explică (pentru Iunona):

Tu cu care zici sa incep

| Iunona a răspuns (pentru alex0995):

Daca nu ai mult timp la dispozitie, poti incepe cu Poe ( povestirile SF nu depasesc 5-6 pagini). Dar dintre toate preferata mea e G. Orwel -1984, te tine in suspans, e o lume total diferita, o viziune unica a distopiei cu aluzii politice puternice...plus o poveste faina! Spor la citit!

| alex0995 explică (pentru Iunona):

G. Orwel -1984 e una din preferatele mele de aceea ma atras lista ta. Mersi

| Iunona a răspuns (pentru alex0995):

Cu placere happy

8 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

O carte interesanta daca iti place istoria e si Biblia.

| alex0995 explică (pentru Lawliet14):

Serios? eu nu am spus ca imi place fantasy sau sf, oricum mersi ca ai incercat sa ma ajuti

| Teardrop a răspuns:

Regi Blestemaţi. Apare acum la ziarul libertatea parcă.