| Andreea0612 a întrebat:

Ce se intampla la proba orala la engleza si romana de bacalaureat? La engleza am voie sa scriu si pe foaie si dupa aia sa spun cu voce tare sau doar sa spun ideea fara sa o mai scriu?
Spuneti-mi cum se desfasoara probele.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intri in sala, tragi un bilet si ai ceva timp sa te gandesti la el, poti scrie de vrei si unde vrei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art.44 - (1) Subiectele pentru probele A) si B), de evaluare a competentelor
lingvistice de comunicare orala în limba româna, respectiv în limba materna se
elaboreaza de catre Centrul National de Evaluare i Examinare.
(2) Subiectele cuprind texte literare si nonliterare, functionale si nonfunctionale si
itemi corespunzatori descriptorilor competentelor din programele pentru bacalaureat.
(3) Subiectele mentionate la alin. (1) vor avea un grad de complexitate care sa permita
tratarea lor integrala în maximum 10-15 minute.
Art.45 (1) La proba C, de evaluare a competentelor lingvistice într-o limba de
circulatie internationala studiata pe parcursul învatamântului liceal, elevii pot alege
oricare limba moderna studiata în liceu, indiferent daca a fost studiata drept limba 1,
limba a 2-a sau limba a 3-a de studiu, daca a fost studiata în regim normal, intensiv,
bilingv ori daca a fost disciplina obligatorie sau optionala.
(2) Evaluarea competentei lingvistice într-o limba de circulatie internationala se face
prin trei tipuri de probe, dupa cum urmeaza:
a) proba scrisa;
b) proba orala;
c) proba de întelegere a unui text audiat;
VI. ORGANIZAREA SI DESFASURAREA PROBELOR
Probele de certificare a competentelor lingvistice si digitale
Art.48 - (1) La proba de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala
în limba româna, respectiv în limba materna, precum si la proba orala din cadrul
probei C, de evaluare a competentelor lingvistice într-o limba de circulatie
internationala studiata în liceu, candidatii intra în sala de examen în ordinea afisata,
respectându-se criteriul alfabetic si ora prevazuta pentru fiecare grupa. Fiecare
candidat prezinta comisiei documentul de identitate. Comisia de bacalaureat verifica
identitatea fiecarui candidat.
(2) Se interzice candidatilor sa patrunda în sala cu orice fel de lucrari: manuale,
dictionare, notite, însemnari etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea
subiectelor, precum si cu telefoane mobile si cu orice mijloc electronic de calcul sau de
comunicare. Nerespectarea dispozitiilor referitoare la introducerea de materiale
interzise în sala de examen duce la eliminarea din examen a candidatului de catre
presedintele comisiei de examen, indiferent daca materialele interzise au fost folosite
sau nu.
(3) La probele orale, candidatul extrage un bilet si primeste hârtie stampilata
pentru ciorna.
(4) Pentru elaborarea raspunsurilor, se acorda fiecarui candidat câte 15 minute,
iar pentru sustinerea acestora în fata comisiei, câte10 – 15 minute.
(5) La examenul oral de limba si literatura maghiara (proba B) candidatii pot folosi
culegeri de texte. Pentru a preveni eventuale fraude, acestea vor fi verificate înainte de
începerea examenului de catre comisia de examinare.
(6) Dupa sustinerea probei, candidatul preda ciorna semnata si biletul de examen.
Art.50 –... (4) Candidatii sunt repartizati în sali, în ordine alfabetica, câte unul în banca,
conform planificarii facute de comisia de bacalaureat pentru evaluarea competentelor
lingvistice si digitale, organizata la nivelul unitatii de învatamânt. Asistentii verifica
documentul de identitate al fiecarui candidat aflat în sala.
(5) Se interzice candidatilor sa patrunda în sala cu orice fel de lucrari: manuale,
dictionare, notite, însemnari etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea
subiectelor, precum si cu telefoane mobile si cu orice mijloc electronic de calcul sau de
comunicare. Nerespectarea dispozitiilor referitoare la introducerea de materiale
interzise în sala de examen duce la eliminarea din examen a candidatului de catre
presedintele comisiei, indiferent daca materialele interzise au fost folosite sau nu.
(6) Înainte de aducerea subiectelor în sali, asistentii vor explica elevilor modul de
desfasurare a probei si modul de completare a datelor personale pe foaia tipizata.
(7) Înainte de aducerea subiectelor în sali, fiecare candidat primeste o coala de
hârtie tipizata, pe care îsi scrie cu majuscule numele, prenumele tatalui, toate
prenumele personale, în ordinea în care sunt trecute în actul de identitate si
completeaza citet celelalte date de pe coltul ce urmeaza a fi lipit.
(8) La ora stabilita pentru începerea probei, textul înregistrat pe o caseta sau pe un
CD este audiat de doua ori. Pe masura ce audiaza textul, elevii încep rezolvarea
subiectelor...
(9) Dupa ce îsi încheie lucrarile, candidatii numeroteaza foile, sub îndrumarea
asistentilor, numai cu cifre arabe, în partea de jos a paginii, în coltul din dreapta,
indicând pagina curenta si numarul total de pagini, de exemplu sub forma 3/5,
pentru pagina a treia, daca elevul a scris în total cinci pagini. Se vor numerota toate
paginile pe care elevul a scris, inclusiv acelea pe care sunt scrise doar câteva rânduri,
partea nescrisa fiind barata de catre asistenti.
(10) Dupa încheierea numerotarii, candidatii predau asistentilor lucrarile si
semneaza pentru confirmarea predarii lucrarii si a numarului de pagini. Coltul colii
tipizate va fi lipit, în prezenta candidatului, numai dupa ce asistentii din sali au
verificat identitatea candidatilor si dupa ce acestia semneaza în interiorul portiunii
care urmeaza a fi sigilata." - SURSA = Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat