| Ştefania_Ioana_2001 a întrebat:

Imi puteti spune cât mai multe nume de familii care să se termine în "escu"? Mulţumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă vei consulta o carte de telefon vei găsi cîteva mii de „escu".

| anad a răspuns:

Eminescu, Grigorescu, Minulescu, Vacarescu, Calinescu, Enescu, Voiculescu,, Radulescu, Basescu, Ceausescu, Constantinescu, Antonescu etc.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Basescu, Antonescu, Iliescu, Constantinescu

Ce? Astea nu-s nume?

| Deliiiia a răspuns:

Popescu, Piscupescu, Georgescu, Gavrilescu, Ionescu, Enescu...etc.

sufixul,,-escu" inseamna,, fiul lui", e echivalemtul lui,,-son" din engleza(ex Johnson)

| ExtremeShadow a răspuns:

Sunt o gramada de nume care se termina in "escu" cum ar fi:Georgescu,Ionescu,Popescu, Savescu, Stanescu, Udrescu, Alexandrescu si Albescu.