| CopilBre a întrebat:

Sunt in clasa a 6 a si am nevoie de o carte pe care trebuie sa o citesc, evident, si sa ii fac rezumat, am refuzat cartea la medeleni deoarece era plictisitoare, pentru mine. Ce carte pot citi sa nu fie erotica sau plictisitoare? happy

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

"La Medeleni" nu este deloc o carte plictisitoare, este o carte minunata pentru varsta ta(eu am citit-o in vacanta de vara dintre clasa a patra si a cincea si mi-a placut enorm, am trait fiecare moment alaturi de Olguta, Monica si Danut, am ras, am plans, m-am distrat, m-am revoltat, m-am indragostit si am suferit in acelasi timp cu dansii). Sfatul meu ar fi sa iti depasesti prejudecata, sa incerci sa o citesti si sa te bucuri de aceasta minunata carte. Daca totusi vrei sa citesti alt roman, iti recomand "Micul print''-Antoine de Saint-Exupury, "Winnetou''-Karl May sau "Contele de Monte-CRisto''-Alexandre Dumas. Lectura placuta!

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Toate panzele sus-Radu Tudoran
Singur pe lume-Hector Malot

| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Poti citi mihail, cainele de circ sau singur pe lune, colt alb, fram ursul polar
funda?

| SimonaVanilla a răspuns:

Esti inca in clasa a6 a si nu e indicat sa te avanti in carti cu mii de file dar poti incearca povesti mai mici precum "Hanul Ancutei" sau "Baltagul".Cu cat cartea citita este mai mica, cu atat si rezumatul va fi mai usor de facut.Eu te sfatuiesc sa citesti "Hanul Ancutei" pentru ca nu este o poveste plictisitoare si mai tarziu iti va fi necesara lecturarea(la scoala).La hanul Ancutei vin fel de fel de oameni ce isi impartasesc intamplarile, unele fericite, altele mai putin.Ce este inedit la aceasta carte? Povestirea "in rama" adica o poveste care contine alte cateva zeci de povesti scurte.Sa stii ca "La Medeleni"nu este plictisitoare, doar ca nu este inca momentul, esti inca mic/a.

| Marin_Marilena_1978 a răspuns:

Poti citii colt alb

| Dascalul_Oana-maria_2000 a răspuns:

Tabara, Materiile intunecate, Alice in Tara Minunilor