| mia100خوبصورت a întrebat:

Tocmai am terminat de citit trilologia Jocurile foamei si mi-a placut foarte mult. Ce carti asemanatoare imi recomandati?

4 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Vrăjitor şi Vrăjitoare de James Patterson - Nu m-a uimit. E o carte uşoară, scrisă pentru copii. Dar povestea e frumoasă, personajele bine construite, naraţiunea cea a unui geniu, care este Patterson şi pot să spun că mi-a plăcut. Seamănă destul de bine cu Hunger Games. E tot o distopie, în care un nou regin încearcă să ia controlul asupra unei ţări şi le ia oamenilor cărţile, filmele, muzica...cam tot ce înseamnă arta. Copii sunt arestaţi şi închişi, însă câţiva reuşesc să evadeze şi creează o asociaţie numită "rezistenţa", care luptă împotriva Noului Ordin.

Croncile Wardstone - deşi, de asemenea, scrise pentru copii, au o poveste foarte faină. Le-am devorat, în 7 zile terminasem deja 8 cărţi.

Cântec de Gheaţă şi Foc - George R.R. Martin, cunoscut greşit, sub numele de Urzeala Tronurilor (care e titlul primului volum, de fapt). Cred că ştii despre ce-i vorba.

Am auzit că seria Divergent e bună.
Cărţile scrise de Annonymous, sunt, de asemenea, foarte tari.

| Syndre a răspuns:

Personal nu mi-au plăcut Jocurile Foamei, dar îți recomand niște romane de genul care chiar mi-au plăcut:
-The Night Angel Triology de Brent Weeks.
-A Song of Fire and Ice de George R. R. Martin
-Kingkiller Chronic de Patrick Rothfuss.
-The Farseer Trilogy de Robin Hobb
-LOTR de Tolkien, deși probabil le-ai citit deja
-The First Law de Abercrombie
-American Gods de Neil Gaiman
O lectură plăcută! happy

| Pt_Alex_2000 a răspuns:

Harry Potter!

| AdrianaEllena a răspuns:

Buna! Eu am citit Spulbera-ma care mi-a lasat o impresie foarte buna si astept sa se traduca si urmatoarele volume si in prezent citesc Conexiunea care e la fel de impresionanta. Ti-as recomanda si Divergent.Toate au o tema SF ca si Jocurile foamei. Sper ca te-am ajutat.