| MariMaria103 a întrebat:

care sunt regulile de calcul ale numerelor întregi? (adunare, scadere, înmulțire si împărțire). Dau funda! Îmi cer scuze daca am greșit categoria dar nu am găsit altundeva sa se integreze întrebarea mea.

6 răspunsuri:
| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

Daca doresti sa stii ordinea efectuarii operatiilor este urmatoarea:
-inmultirea/impartirea
-adunarea /scaderea
Dar sa nu uiti de paranteze.
De exemplu daca ai : 2 (1+2)= Vei efectua prima data cce esti in paranteza si dupa vei face inmultirea

| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

- * - = +
+*+ = +
+*- = -

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca te referi la ordinea efectuarii operatiilor :

operaţii de ordinul întâi: adunarea şi scăderea.
operaţii de ordinul doi: înmulţirea si împarţirea.

| RobertSteaua02 a răspuns:

Intai faci puterile, apoi inmultirile si imprtirile si apoi adunarile si scaderile!

| MariMaria103 explică:

Eu ma refeream la -:+=,-:-= etc.

| Gabi79 a răspuns:

Te ajut eu.
Adunare-1. Daca adunam 2 nr intregi de semne diferite atunci scadem modulele acestora si dam semnul modulului cu nr cel mai mare
2. Daca adunam 2nr de acelasi semne, atunci adunam modulele lor si punem semnul comun lor
Scadere- este tot o operatie de adunare a descazutului cu opusul scazatorului
Inmultire-1.produsul a doua nr intregi cu acelasi semn este pozitiv
2.produsul a doua nr intregi cu semne diferite este un nr negativ si dintre un nr si zero este 0
Impartirea-1. daca ambele nr sunt pozitive sau negative, catul este pozitiv
2. Daca un nr este pozitiv si altul negativ catul este negativ
3. Daca deinpartitul este 0 atunci catul e 0
Ridicarea la putere-1.prin ridicarea unui nr negativ la exponent par se obtine un nr pozitiv
2.Prin ridicarea la exponent impar a unui nr negativ se obtine un nr negativa
ASTA E TOT, SPER CA TE-AM
AJUTAT!