| Korry3467 a întrebat:

Ce cărți pentru adolescenți îmi recomandați? Vreau să îmi cumpăr câteva...(Să nu fie seria Harry Potter).

Răspuns Câştigător
| AzaRay a răspuns:

Iti recomand seria "Instrumente mortale" de Cassandra Clare. Are 6 volume, eu am citit primele cinci, al saselea apare in primavara lui 2016. Este excelenta. Are si film la primul volum, insa iti recomand sa o citesti ma intai. Mai este seria "Amurg" de Stephenie Meyer. Este un roman despre vampiri pentru tineri. Daca iti place scriitoarea poti citi si "Gazda" (pe care o citesc eu acum si e foarte interesanta). Mai este o serie de doua carti cu varcolaci pe care a citit-o colega mea si a zis ca a tinut-o intr-adevar cu sufletul la gura. Prima se numeste "Umbra noptii" si a doua "Blestemul lupilor".

Sper ca te-am ajutat! =)

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

''Sub aceeasi stea''
''Cautand-o pe Alaska''
''Orase de hartie''

Toate de autorul american John Green.
As mai adauga ''Fluturi'' de Irina Binder si ''Harta cerului'' de Felix J.Palma.

Sunt foarte frumoase si bune.

Lectura placuta orice alegi sa citesti.

| Korry3467 explică (pentru AvalohAlyn):

Mulțumesc pentru sfat și de abia aștept să citesc cărțile de John Green.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Buna!
Sper sa iti placa cartile acestea!
Eu le-am citit cu mare drag!

Insemnarile unei pustoaice (9 volume)
Jurnalul unui pusti (10 volume+jurnalul meu)
Eu, haios? (3 volume)
Jurnalul meu haios (12 volume sau chiar mai mult)
Povesti de groaza
Harry Potter
Micutul Nicolas
Micul print
Panza Charlottei
Generala (7 volume)
Mai multe carti frumoase se gasesc la editurile:
Arthur
Corint
Etc.

Funda?

| Anonymní a răspuns:

Sunt doua carti scrise de catre doctorul neurolog Ben Carson. Se numesc:
"Maini inzestrate" si "Gandeste cutezator".
Mie unul mi-au placut foarte mult. happy