| luce20022 a întrebat:

Care carte de la Adevarul din lista,, 100 de carti pe care trebuie sa le ai in biblioteca ta" o recomandati? FUNDA pentru un raspuns argumentat. Lista o puteti gasi aici: http://ro.m.wikipedia.org/......ibliotecă

Răspuns Câştigător
| LadyLilith a răspuns:

Mândrie și prejudecată - Jane Austen
Jane Austen reflecta o cruda realitate despre cum sunt perceputi saracii si bogatii in societate inca din acele vremuri. E trist, ca si acum exista acest tip de comportament pe care il au bogatii fata de saraci. Merita sa o citesti.

Ion e romanul meu preferat. Arata ce pateste un om, care renunta la dragoste pentru dragul averii si al baniilor.

Iti mai recomand Alexandre Dumas- Contele lui Monte Cristo. Razbunarea unui om, care a fost acuzat pe nedrept si trimis la inchisoare. O sa ramana mereu cartea mea preferata.

Victor Hugo-Les miserables. Acum am inceput sa citesc, dar mi se pare interesanta, dupa descrierile lungi (pe care inca n-am terminat-o) tipic romanelor romantice.

Cărțile junglei - Rudyard Kipling. O poveste frumoasa despre lacomia omenirii si prietenia intre un om si animale.

Cei trei mușchetari - Alexandre Dumas. Reflectarea societatii franceze si atentate la adresa reginei, pe care muschetarii o apara cu orice pret.

Romeo si Julieta, despre o dragoste interzisa de parintii celor doi, care se termina tragic.

Eu mai vreau sa citesc: Anna Karenina, Ivanhoe, Rosu si negru, La rasarit de Eden si Numele trandafirului.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal toate cărțile din această listă sunt de excepție și, dacă le poți avea spre a le citi, ar fi un lucru deosebit.
Dacă fiecare volum este la prețul de 10 lei, oferta este absolut foarte tentantă.
Eu cred că le-am citit aproape pe toate. De vreo 60 de ani încoace.
Lectură plăcută!

| NAdrian a răspuns:

Recomand din ce am citit eu
numarul 17 - Doamna Bovary
numarul 21 - La rascruce...
numarul 46 - Orlando
numarul 24 - Enigma Otiliei
numarul 47 - Rosu si negru
numarul 70 - Dama cu camelii
numarul 96 - Faust

Ion
Mandrie si prejudecata
Mara
nu m-au impresionat in mod deosebit

Din lista ta as vrea cu nerabdare sa citesc si 77, 78, 98*, 72, 27, 28, 16, 8,9,2,3,56