| MadagasHardwell a întrebat:

Care erau consecintele cratimei? Va rog, daca stiti, sa mi le spuneti exact cum trebuie scrise pe foaia de examen la bac happy Va multumesc. Dau si funda!

5 răspunsuri:
| IngaPîrău a răspuns:

Salut, nu prea am inteles intrebarea, dar voi incerca sa-ti spun ce se itimpla daca nu folosesti cratima. De ex.,,l-a prins,, se foloseste,, l-a,, prin cratima deoarece cuvintul,, prins,, este verb. Poti sa verifici,,-a prins,, iar,, l,, este pronume. Varianta fara cratima,, la magazin,, cuvintul magazin nu este verb, iar,, la,, se scrie impreuna. Prepozitiile: l-a, i-au, m-au, m-a, ti-a, si altele se scriu prin cratima inaintea unui verb. Sper ca ti-am fost de folos cit de cit.

| IoanaaaaMiaaaa a răspuns:

Ex:,,Ninge, ninge, ninge-ncetisor
cade, cade cate-un fulgusor..."
In aceasta structura cratima poate:
- marca elidarea vocalei,, î" ( incetisor)
- marca pronuntarea in aceeasi silaba a doua cuvinte/ parti de vorbire distincte (cate-un)
- duce la pastrarea ritmului si masurii versurilor ( cand e poem)

| IoanaaaaMiaaaa a răspuns:

Iti ajung astea...sunt cele mai importante