| NAdrian a întrebat:

Care este cartea voatra preferata?
Daca ar fi sa o rezumati la un singur enunt, care ar fi acela?

9 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

"Pe aripile vantului". Iubire, ura, dezamagire, resemnare, viata, ignoranta, sensibilitate, toate sunt cuprinse in cateva pagini.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

"Arsa de vie"- Femei maltratate, batute si umilite din cauza fanatismului religios.
"La rascurce de vanturi"- Iubire obsesiva.

| Pinocchio a răspuns:

Emile Zola - Bestia Umana

| Sarcopt a răspuns:

Pădurea spănzuratilo-Mircea Eliade captivantă

| corolav a răspuns (pentru Sarcopt):

Eu știam că „Pădurea spînzuraților " e scrisă de Liviu Rebreanu.
A scris și Mircea Eliade una cu același titlu?
M-aș mira!

| Sarcopt a răspuns:

Ai dreptate, nu ştiu de ce am scris Mircea Eliade...

| Sadic a răspuns:

Lolita.
Oh, tu, patimă nocturnă ce mă exciţi în mormântul meu plumburiu.

| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Moromeții - descrie situația țăranului român în perioada interbelică, poate cea mai bună perioada economică din toată istoria României.

| KostaKhe a răspuns:

''Exerciții de echilibru'' de Tudor Chirilă. Perfectă.