| Istentel a întrebat:

Care este diferenta dintre "You have closed the window." si "You closed the window.", ce inseamna cand punem "have" vreau sa imi explicati cat mai indetaliat.Multumesc anticipat. Funda

Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

You have closed the window.
Ai fi inchis fereastra.

You closed the window.
Ai inchis fereastra.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai inchis fereastra? intrebare
ai inchis fereastra afirmatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E o mare diferenta intre "have you? " si "you have" cum este in intrebarea pusa de Istentel!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am facut gramatica limbi dar mie asa mi se pare ca e o intrebare si o afirmatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai spus bine! ti se pare!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

You have closed the window Ați închis fereastra
You closed the window Ai închis fereastra
google translate
Sie schloss das Fenster ea a inchis fereastra
Sie haben das Fenster geschlossen
ei au inchis fereastra afirmatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

laughing ma faci sa rad!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Diferenta e prezent, trecut, cel putin eu asa inteleg din traducerea in germana

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai chef de misto asta e, te credeam serios

| OnuOnulică a răspuns:

Diferența e a fi.

| cristimihailov a răspuns:

Salut, in romana se traduc aproape la fel. E vorba de timpul la care s-a petrecut actiunea.

Timpii verbelor in engleza sunt mai ciudati si nu prea se potrivesc cu cele romanesti.

| MistretulPufos a răspuns:

Sunt timpuri diferite

| Snipa a răspuns:

Have se foloseste cand e o intamplare trecuta terminata recent, acum 1 min 2 sau se mai foloseste cand ex I have been only one time to the cinema this year, in exemplul asta actiunea se mai poate desfasura in intervalul anului, nefiind incheiat, daca era incheiat spuneam I went only once to the cinema LAST YEAR trecutul fara hace se foloseste cand actiunea e incheiata nefiind recenta.
P.S scuze ca nu am folosit acelasi verbe

| Snipa a răspuns:

*Fara have