| T0T a întrebat:

Care este opera voastra preferata, in proza, studiata la scoala?

Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

Daca esti adeptul cartilor de dragoste te sfatuiesc sa o citesti si chiar daca nu esti, iti va placea. Mie nu-mi plac cartile de dragoste, sunt mai mult cu sf-urile, fantasy, fiinte supranaturale dar, fiind obligata de profesoaralaughing, am citit-o si chiar mi-a placut.

44 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Morometii si Padurea Spanzuratilor

| T0T explică (pentru suntserios):

Ciudat, de ce lui Freaak ii apare optiunea de funda si tie nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

laughing
TPU vrea sa-mi dai funda. rolling on the floor

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Oricum TPU, nu vrea sa ii dau funda lu' Suntserios ca la restul merge. Nici la mine nu se mai putea, imi spuneau unii ca nu merge, si poate si de aceea nu am mai primit funde de ceva timp, pana ieri, cand am primit 5-6.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Hmmm, in cazul asta poate TPU e suparat pe voi.Cum naiba primesti tu 5-6 funde pe zi!? Eu primesc numa' voturi cu eronat si nefolositor.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Tu vorbesti? Mai nou are unu' boala pe mine si ieri am primit peste 10, numai ieri laughing Dar putin imi pasa. mai mult imi plac funditele puppy dog eyes Nu am zis pe zi, am spus ieri laughing Culmea am primit si pe niste raspunsuri mai vechi, nu stiu cum au venit asa dintr-o data, dupa o pauza.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Literatura romaneasca este plina de tarani prosti care se ucid intre ei (vezi Baltagul, Miorita, Ion, Moara cu noroc, etc). Cu asemenea educatie primita de romani in scoli, sunt convins ca ''stirile de la ora 5'' nu vor duce niciodata lipsa de subiecte.
Acestea fiind spuse, o sa optez pentru romanul ''Fram, ursul polar'' scris de Cezar Petrescu, roman pe care nu mai stiu daca l-am studiat la scoala sau a facut parte din literatura optionala dar care in mod sigur este diferit de cele sus mentionate si are niste descrieri absolut fantastice.

| T0T explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Operele cu tarani pe langa ucis si taranii in sine prezinta anumite aspecte, de exemplu cel de dezumanizare. Pot fii bune pentru tineri ca sa inteleaga anumite aspecte ale vietii. In rest ce pot spune, nici eu nu sunt adepul operelor cu tarani si din cauza asta sunt facut "ignorant" chiar daca stiu operele alea mai mult ca cei care ma fac ignorant si le stiu mult mai bine intelesul. Pur si simplu unii nu sunt in stare sa priceapa anumite preferinte ale cuiva. Peste tot se gasesc asemenea "dobitoace". Cat despre optiunea ta este una foarte buna.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru T0T):

Eu cred ca noi dam mai multe intelesuri operelor literare decat au vrut sa dea insisi autorii. Daca unii din ei ar mai trai, ne-ar spune clar sa nu mai visam cai verzi pe pereti.

| Duucu a răspuns:

Mizerabilii, fantastică cartea.

| FemeiaPisică a răspuns:

Mie mi-a plăcut ''Suflete tari''.

| Eduard619 a răspuns:

Maytrei,Enigma Otiliei si Alexandru Lapusneanul.

| T0T explică (pentru Eduard619):

Ultimele 2 le-am citit si mi-au placut foarte mult, ba chiar Enigma Otiliei este preferata din operele studiate la scoala. Cat despre Maytrei, trebuie sa o citesc, daca toti ziceti ca e buna.

| Eduard619 a răspuns (pentru T0T):

De asemenea iti recomand sa citesti "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi" este putin mai greu de inteles dar este o opera foarte buna.

| T0T explică (pentru Eduard619):

Am citit-o si este a doua dupa Enigma Otiliei, la preferinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Popa Tanda si Morometii.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Morometii? Am vazut doar filmul, cartea sunt cam sigur ca m-ar plictisi. Mie nu imi plac asa mult operele cu tarani de la scoala. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Mie imi plac.Ma atrage stilul si limbajul invechit.Imi aduc aminte de copilarie.Ce nostalgic sunt...

| suntserios a răspuns (pentru T0T):

Operele cu tarani de la scoala... lol.

Si Ion si Morometii sunt niste romane de referinta in literatura romaneasca care exprima ceva mai mult decat "opere cu tarani"

| T0T explică (pentru suntserios):

Ion am citit si nu mi-a placut. Stiu ce exprima, dar mie nu imi plac.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Traiai la tara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Oh, da.Ce vremuri bune...

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Si eu mi-as fii dorit mult sa traiesc la tara...Inca imi amintesc un moment din copilarie, era bezna si cerul era atat de instelat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Eu imi aduc aminte de painea bunicii.Sau leaganul pe care mi-l facea bunicul in fiecare vara.Sau cand mergeam cu tata la pescuit.As vrea sa ma intorc inapoi in timp, si sa renunt la toate ''beneficiile'' vietii moderne.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Frumos. Hai ca te umplu eu de voturi pozitive, sa nu te mai plangi, nu ca nu am facut-o pana acum laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Ba ai facut-o, ce tot minti aici.De la tine am majoritatea voturilor pozitive.Ce, credeai ca nu stiu? laughing

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca nu am facut-o ci am spus "nu ca nu am facut-o", adica e negarea a ceea ce crezi ca am spus laughing
Oricum iti mai dadusem niste voturi, parca la niste intrebari care mi-au fost sterse, si probabil ti-au disparut. Am zis probabil, nu mai stiu exact.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Ce orb sunt! M-as fi prins daca citeam mai bine raspunsul.
Tie ce opere ti-au placut?

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Am scris mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Da, multumesc ca ma faci sa ma simt si mai orb. laughing

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Ochii aia verzi spre galben nu te-ajuta laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Dar le innebuneste pe femei big grin

| T0T explică (pentru anonim_4396):

laughing

| Anonima0000000000 a răspuns (pentru T0T):

laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heeeei, vreau sa-ti recomand o carte (asta in cazul in care nu ai citit-o deja).''Ultima poveste'' de Radu Tudoran.E asemanatoare cu primul volum din '''La Medeleni''

| վፀiፀፀ a răspuns:

Maitreyi :3

| T0T explică (pentru վፀiፀፀ):

Nu l-am citit pentru ca nu ni l-a dat. Dar am auzit ca e faina cartea. Deci probabil in viitor o voi incerca.
Merci.

| T0T explică (pentru վፀiፀፀ):

Ok happy

| վፀiፀፀ a răspuns (pentru T0T):

Daca esti adeptul cartilor de dragoste te sfatuiesc sa o citesti si chiar daca nu esti, iti va placea. Mie nu-mi plac cartile de dragoste, sunt mai mult cu sf-urile, fantasy, fiinte supranaturale dar, fiind obligata de profesoaralaughing, am citit-o si chiar mi-a placut.

| spn29 a răspuns:

Cu siguranta "Maitreyi" de Mircea Eliade. O poveste de dragoste trista si foarte intortocheata. Cel mai probabil este singura opera in proza studiata in liceu care intr-adevar mi-a placut laughing

| laurthelegend a răspuns:

Povestea povestilor de ion creanga si spovedania de Mihai Eminescu
p.s nu le-am studiat la scoala

| T0T explică (pentru laurthelegend):

laughing Imi plac mult si mie tipule

| averagestudent a răspuns:

Singur pe lume de Victor Hugo.

| T0T explică (pentru averagestudent):

Catelusii stiu sa citeasca?

| Marian_Patrascu_Valentin_1997 a răspuns:

Tacerea mieilorwinking