| voinead20112 a întrebat:

Care este ordinea logica a romanelor lui Alexandre Dumas? Dupa "Cei trei muschetari", care sunt urmatoarele romane?

Declar raspunsul castigator pe cel mai corect si inteligibil!
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| marin81 a răspuns:

Ordinea ar fi După douăzeci de ani și Vicontele de Bragelonne.

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Turnul din Nesles, 1832
Kean, 1836
Domnișoara de Belle-Isle, 1839
Cavalerul d'Harmental, 1842
Cei trei muschetari, 1844
După douăzeci de ani, 1845
Masca de fier,
Regina Margot, 1845
Contele de Monte-Cristo, 1845
Doamna de Monsoreau, 1846
Joseph Balsamo, 1846, inspirat din viața lui Giuseppe Balsamo
Vicontele de Bragelonne, 1848
Colierul reginei, inspirat din afacerea colierului reginei 1849
Laleaua neagră, 1850
O mie și una de fantome, culegere de povestiri fantastice, conținând:
O zi la Fontenay-aux-Roses: cele o mie și una de fantome
Femeia cu colierul de catifea, 1850, poveste a peregrinărilor unei tinere nemțoaice prin Parisul Terorii
Căsătoriile părintelui Olifus
Testamentul domnului de Chauvelin
O cină la Rossini, sau cei doi studenți din Bolonia
Gentilomii din Sierra-Morena și Minunata poveste a lui Don Bernardo din Zuniga
Iepurele bunicului meu, povestire sub formă de explicație
Georges
Ocnașul de la Operă (carte nu prea populară)
Cei patruzeci și cinci
Robin Hood
Fiica regentului
Cavalerul de Mauleon
Conjurații
Ascanio
Signora San Felice
Cele doua Diane
Gemenele
Aventurile Capitanului Georges
Amaury
Venus in intimitate
Albii și Albaștrii
Tovarășii lui Jéhu
Cavalerul de Sainte-Hermine. Acest ultim roman, publicat inițial sub formă de foileton în 1869, a fost dezgropat din fondurile Bibliotecii naționale a Franței și a fost publicat pentru prima dată în 2005
Calaul din Paris
Capitanul Richard
Stapanul muntelui
Pajul ducelui de Savoia
Doctorul Misterios
Fiica marchizului
Orgiile de la curtea lui Ludovic XV
Ludovic al XV-lea si curtea sa

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Trilogia ''muschetarilor'', a lui Alexandre Dumas-tatal, include 3 romane, in urmatoarea ordine: "Cei trei muschetari'', "Dupa douazeci de ani'', "Vicontele de Bragelone''. Lectura placuta!