| anonim_4396 a întrebat:

Cartile lui Sven Hassel au legatura intre ele? sau le pot citi in ordinea in care vreau? Ma intereseaza neaparat, FUNDA raspunsului argumentat si cu dovezi!

Răspuns Câştigător
| Olariu_Nico_Sorin_1975 a răspuns:

Au legatura. Atat ca personaje cat si actiune. Asta e ordinea:
1) Legiunea blestematilor
2) Blindatele mortii
3) Camarazi de front
4) Batalion de mars
5) Gestapo
6) Monte Cassino
7) Lichidati Parisul
8) General SS
9) Imperiul Iadului
10) Moarte si viscol
11) Drumul singeros catre moarte
12) Curtea martiala
13) Inchisoarea OGPU
14) Comisarul

| anonim_4396 explică (pentru Olariu_Nico_Sorin_1975):

Sunt reale? sau inventate? eu am citi svejk si vreau ceva real, fara inventii fara infloriri, inainte sa le iau toate vreau sa stiu daca sunt scrise dupa trairile lui sau sunt doar inflorite pentru propaganda de dupa razboi

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti compara cu svejk. Sunt scrise dupa trairile lor. E ceva de genul - "Noi si restul lumii. Noua sa ne fie bine. Dupa noi pototul". Mie nu mi s-a parut sub nicio forma facand propaganda razboliului. Infloriturile sunt normale, sa nu fie exagerate. E literatura nu jurnal de razboi. Mie mi-au placut.

7 răspunsuri:
| Generalul a răspuns:

Le poti citi in ce ordine vrei, asa am facut si eu cand le-am cumparat pe rand prima data, actiunea nu trece de la un roman la altul, decat razboiul ramane acelasi si se muta teatrele de operatiuni. Au fost cartile copilariei mele happy

| Megatron72 a răspuns:

Nu au legatura.Am fost si eu interesat de acest scriitor fiind pasionat de al doilea razboi mondial.Am citit doar "Gestapo" sa fiu sincer, mi-a placut dar am inteles ca multe sunt neadevarate si am incetat sa mai citesc luandu-mi din entuziasmul determinat de "Gestapo". Dupa nume vad ca ai pasiuni asemanatoare, nu sunt nazist dar unele lucruri din Al treilea Reich ar prinde bine in tara noastra.Heil...

| Chitaru_Danut_1999 a răspuns (pentru Megatron72):

Dar nu sa gândit nici un regizor sa faca un film bazat pe scrierile lui Sven ( în afara de misfit brigade )?

| Megatron72 a răspuns:

Mda...Au mare legatura da..Citeste cum vrei tu, in ce ordine vrei si dupa aia o sa vezi care a avut dreptate...

| Olariu_Nico_Sorin_1975 a răspuns:

Da este o ordine de citire. aparitia personajelor ...etc citeste ultima carte in care mor multi dintre acesti eroi...sau prima in care se intalesc e logic