Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2608846intrebari
Ultimele intrebari
Cadouri USB - USBmania
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Ultimele Raspunsuri
  • Nu exista raspunsuri recente
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
16 Apr
SATI 364.296AFISARI
165.617VIZITE
132.039V. UNICI
15 Octombrie 2013
AlexandruNazistu intreaba:

Cartile lui Sven Hassel au legatura intre ele? sau le pot citi in ordinea in care vreau? Ma intereseaza neaparat, FUNDA raspunsului argumentat si cu dovezi!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    15 Octombrie 2013 07:30
    horia2012 a răspuns:

Au legatura. Atat ca personaje cat si actiune. Asta e ordinea:
    1) Legiunea blestematilor
    2) Blindatele mortii
    3) Camarazi de front
    4) Batalion de mars
    5) Gestapo
    6) Monte Cassino
    7) Lichidati Parisul
    8) General SS
    9) Imperiul Iadului
    10) Moarte si viscol
    11) Drumul singeros catre moarte
    12) Curtea martiala
    13) Inchisoarea OGPU
    14) Comisarul

15 Octombrie 2013 11:35
    AlexandruNazistu explică (pentru horia2012):

Sunt reale? sau inventate? eu am citi svejk si vreau ceva real, fara inventii fara infloriri, inainte sa le iau toate vreau sa stiu daca sunt scrise dupa trairile lui sau sunt doar inflorite pentru propaganda de dupa razboi

15 Octombrie 2013 15:34
    horia2012 a răspuns (pentru AlexandruNazistu):

Nu poti compara cu svejk. Sunt scrise dupa trairile lor. E ceva de genul - "Noi si restul lumii. Noua sa ne fie bine. Dupa noi pototul". Mie nu mi s-a parut sub nicio forma facand propaganda razboliului. Infloriturile sunt normale, sa nu fie exagerate. E literatura nu jurnal de razboi. Mie mi-au placut.

- Ascunde conversatia (2 răspunsuri)
  • 5 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 15 Octombrie 2013 09:57
    Generalul a răspuns:
    Le poti citi in ce ordine vrei, asa am facut si eu cand le-am cumparat pe rand prima data, actiunea nu trece de la un roman la altul, decat razboiul ramane acelasi si se muta teatrele de operatiuni. Au fost cartile copilariei mele happy
  • 15 Octombrie 2013 04:24
    Megatron72 a răspuns:
    Nu au legatura.Am fost si eu interesat de acest scriitor fiind pasionat de al doilea razboi mondial.Am citit doar "Gestapo" sa fiu sincer, mi-a placut dar am inteles ca multe sunt neadevarate si am incetat sa mai citesc luandu-mi din entuziasmul determinat de "Gestapo". Dupa nume vad ca ai pasiuni asemanatoare, nu sunt nazist dar unele lucruri din Al treilea Reich ar prinde bine in tara noastra.Heil...
  • 18 Octombrie 2013 03:42
    Megatron72 a răspuns:
    Mda...Au mare legatura da..Citeste cum vrei tu, in ce ordine vrei si dupa aia o sa vezi care a avut dreptate...