| Catacombe a întrebat:

Cat de groasa e cartea "Aplodor " de Gellu Naum si cate file are? 3

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Catacombe, am in fata "Cartea cu Apolodor" de la Humanitas. Editia a 4-a. 20cm/26cm. Numaratoarea paginilor se termina la 83. Grosimea cartii este 7mm. Fiecare pagina contine intre 13 si 30 de versuri de aprox 5-7cm versul, adica 7-8 cuvinte pe vers.In rest, pagina este alba si contine un desen semnat de Nicolae Vasilescu.
Catacombe, langa "Cartea cu Apolodor" am in fata "A doua carte cu Apolodor", tot Humanitas, editia a 3-a. 21cm/26cm. Paginile nu-i sunt oficial numerotate, dar te asigur ca are mai putine file ca prima, pentru ca grosimea in mm este de 4, 5. Versurile sunt tiparite in numar de aprox 12-18 pe fiecare foaie, lungimea versului este intr 4 si 6 cm.
Doresti sa le si cantarim? Sa vedem asa, de-un pamplezir, gramajul?

2 răspunsuri:
| Extraterestru2 a răspuns:

Eu am avut carte Tip A4 si a avut in jur de 80 pagini.