| OnuOnulică a întrebat:

Ce carte îmi recomandați să citesc?

39 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Tai Pan-James Clavell

Apache
| Apache a răspuns:

Si nah... utlima citita de mine, portretul lui Dorian Gray- Oscar Wilde.

Mi-a placut decadenta treptata a personajului

| OnuOnulică explică (pentru Apache):

Mersi am să le încerc happy

| Bacemi a răspuns:

Gary Chapman - Cele 5 limbaje ale iubirii.

| Pricked a răspuns:

Seria A Song of Ice and Fire.

| stlucian a răspuns:

Depinde de cati ani ai si ce-ti place prietene.Beletristica e foarte variata si daca vrei sa citesti, ceea ce ma bucura, cred ca ar trebui sa te axezi pe o carte care sa "te tina"cum s-ar zice.Am personal o biblioteca dar nu stiu ce ti se potriveste! Ascanio e ultima pe care am citit-o si am trecut la alta carte...deci nu pot sa-ti dau un raspuns concret

| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde in ce stare psihica te afli. Cum sa-ti recomand eu? Eu poate azi vreau sa citesc o poezie ca sunt indragostit. Maine vreau sa ma sinucid si citesc Demonii de Dostoievskii. poimaine ma razgandesc, vreau sa devin analfabet si citesc poezii de Adrian Pasunescu. Apoi vreau sa devin savant si indragostit inchipuit si citesc 'Sonete ' de Shakespeare, apoi vreau sa devin literat si citesc carti despre 'Teoria Valorilor.
Tu in ce stare esti?

| kar1GaNNN a răspuns:

The Vampire Diares.

Vizionare placuta!

| suffarstar a răspuns:

Coliba unchiului Tom de Harrriet Beecher Stowe.

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Nu stiu ce ai citit pana acum, dar daca vrei intr-adevar carti interesante, citeste romane clasice. "Mizerabilii" de Victor Hugo, "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte, "Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov", "Idiotul", "Adolescentul"-Dostoievski, "Anna Karenina", "Invierea", ''Razboi si pace"-Lev Tolstoi, "Portertul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde, "Vraciul. Profesorul Wilzcur"-Tadeusz Dolega-Mostowicz sunt must-read-uri. Daca te intereseaza romanele politiste, citeste-le pe cele semnate de Agatha Christie si seria Sherlock-Holmes a lui Arthur Conan-Doyle, daca vrei romane de aventuri, operele lui Karl May, James Clavell sau James Fenimore Cooper sunt ideale, pentru romane de capa si spada Dumas-tatal ramane un clasic, iar daca vrei romane de dragoste, "Pasarea spin"-Cololeene McCullogh, "Dragoste in vremea holerei"-G.G. Marquez, "Love Story"-Erich Segal, "Pe aripile vantului''-Margaret Mitchell si romanele lui Jane Austen sunt adevarate capodopere ale genului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce gen iti place(mie imi plac genul politist, crima, mister, romance):
*Misterul narcisei galbene -Edgar Wallace
*Razbunatorul-Edgar Wallace
*Coama leului-Arthur Conan Doyle
*Mana dreapta a diavolului-Dennis McShade
*Katia demonul albastru-Principesa Martha Bibescu
*Codul lui DaVinci-Dan Brown

**Ingeri si demoni -Dan Brown(asta nu am apucat inca sa o citesc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici 2 liste cu carti 'must read' :
1. http://www.theguardian.com/books/2003/oct/12/features.fiction
2. http://www.yuppy.ro/......rquez.html
Lectura placuta!

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Anatomia Omului - Papilian

| giony54 a răspuns:

Tata bogat, tata sarac de Robert Kiyosaki, este cea mai buna carte de motivatie, iti va schimba modul de gandire si vei sti sa te apreciezi.

| HDeNiSaR a răspuns:

1-ul de pe lista mortii de James Petterson

| PVAAVU a răspuns:

Cele 3 volume Winettou si Urmasii lui Winettou.
Moara cu noroc.
Mara
Enigma Otiliei
Domnisoara Christina.
Spor la citit.

| BogdanS a răspuns:

10 negri mititei de Agatha Christie. Superba pentru orice tip de cititor.

| FrateleAndrei a răspuns:

Înconjurul lumii în 80 de zile Singur pe lume (atenţie e tristă) şi te poţi interesa pe net sunt destule.

| OaiaNinjalău a răspuns:

Daca tot iti place TVD iti recomand cartile daca nu le-ai "gustat" deja...
Aici gasesti toate cartile are au fost traduse in romana. Mai nou a mai aparut una: http://fordamonsalvatorelovers.wordpress.com/2013/11/05/8342/
Trimite-mi mesaj daca ai citit vreo una! :3

| eternitate15 a răspuns:

Biblia happy

| BrokenAngels a răspuns:

Tată bogat, tată sărac, de Robert T. Kiyosaki

| Awwwww a răspuns:

Toate volumele cu Vraciul ( Ucenicul Vraciului, Batalia Vraciului, etc.) Misterul Camerei galbene sau Jurnalul unui Pusti happy.

| CheshireDeadCat a răspuns:

Zi-mi ce cărţi ai citit până acu, cam cât de mult citeşti şi câţi ani ai şi-ţi recomand câteva bune.

| Mέℓℓ a răspuns:

Night School,Divina Comedie,Aripi, Vrajitoarele, cartea de gramatica happy, Singur pe lume, etc.

| mariaadina a răspuns:

Ann Clevers: Negru de corb

| flaviuroman a răspuns:

Ciresari sau Morometi

| Maryusell a răspuns:

Casa groazaei.

| costi672000 a răspuns:

Cei trei muschetari, Vicontele de Bragelonne, Cei Patruzeci si Cinci, Dupa 20 de ani, sau altceva de acelasi autor, Alexandre Dumas mie unu mi-a placut acest scriitor f mult...

| OnuOnulică explică (pentru costi672000):

Ok mulțumesc mult am să le încerc. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Eaw

| iszabell13 a răspuns:

Buna
Cartile mele preferate sunt cele de Stephenie Meyer, adica Amurg, Luna noua, Eclipsa, Zori de zi etc
Dupa astea s.au facut si filmele din seria Twilight. Sper sa le citesti, sunt super tari! Genurile sunt de dragoste si actiune!

| Alinka97 a răspuns:

"Cartea neagra a secretelor" de F. E. Higgins. Este o carte foarte-foarte interesanta!

| mocanumiruna13 a răspuns:

Jules verne "doi ani de vacanta" e superba sau agatha christie "zece negri mititei"este o care politista cu crime fantastica