| Foxyyyy a întrebat:

Ce carti bune imi recomandati?

45 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Din literatura straina:
"Pe aripile vantului" - Margaret Mitchell
"Mandrie si prejudecata " - Jane Austen
"La rascruce de vanturi" - Emily Bronte
"Anna Karenina" - Lev Tolstoy
"Rosu si negru" - Stendhal
"Tess - Thomas Hardy

Din literatura romaneasca:
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Invitatie la vals"- Mihail Drumes
"Maitreyi" - Mircea Eliade
"Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi" - Camil Petrescu
"Enigma Otiliei" - Goerge Calinescu
"Romanul adolescentului miop" - Liviu Rebreanu

| OnuOnulică a răspuns:

J. K. Rowling - Harry Potter
Robin Cook - Rapirea
Jules Verne - cam toate
Hector Malot - Singur pe lume
Arthur Conan Doyle - O lume pierduta
John Saul - Casa de la rascruce, Strigat in noapte, Prezenta
Lew Wallace - Ben Hur
Umberto Eco - Numele trandafirului
Edmondo de Amicis - Cuore
Charles Dickens - David Copperfield
Marin Preda - Morometii
H. G. WELLS - Omul invizibil

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pai.
Sa citesti de Khaled Hosseini toate cartile (3) in ordinea asta :
Splendida cetate a celor o mie de sori.
Vanatorii de zmeie.
Si ultima, optional (spun asta, pentru ca nu am citit-o, dar urmeaza s-o fac).
Tot ce gasesti de Dostoievski.(Fratii Karamazov e printre favorite, pe langa Crima si Pedeapsa si Idiotul)
Emil Cioran - Pe culmile disperarii si Lacrimi si Sfinti.
Si altceva...sunt destule, nu mai imi aduc aminte acum. Spune ce gen preferi, daca mai doresti si alte recomandari, bineinteles.

| Foxyyyy explică (pentru BeyondTheDarkSun):

N-am un gen anume, doar sa nu fie SF.

| zurick a răspuns (pentru Foxyyyy):

Mătăniile de Florence L. Barclay

| Aberdeen a răspuns:

"Vraciul-Profesorul Wilczur"-e una din acele carti care trebuie neaparat citite! big grin
Si o alta, la care e aproape imposibil sa nu te emotionezi, este "Lorelei" de Ionel Teodoreanu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai iubit dintre pământeni

| Foxyyyy explică (pentru anonim_4396):

Am citit-o.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Foxyyyy):

Alta care sa ma fi impresionat nu mai stiu, de fapt am citit-o din obligaţie, dar chiar mi-a plăcut, bine nici nu m-am omorât cu cititul, mai mi-a plăcut moara cu noroc, dar nu la fel de mult

| Foxyyyy explică (pentru anonim_4396):

Moara cu noroc e nuvela.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Foxyyyy):

Aaa, nu e carte e nuvela, bun

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului"-Maragret Mitchell
"Qvo vadis"-Henryk Sienkiewicz
"Femeia in alb"-Wilkie Collins
"Portretul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde
"Mandrie si prejudecata", "Ratiune si simtire""-Jane Austen
"Rosu si negru", "Manastirea din Parma"-Stendhal
"Tess d'Urberville", "Idila pe un turn", "Doi ochi albastri"-Thomas Hardy
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
"Contele de Monte-Cristo"-Al. Dumas
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
"Ultima noapte de dragose, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"La rascruce de vanturi"-Emily bronte
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
Lectura placuta orice ai alege!

| thalyslly a răspuns:

Cele de ane austin si gabriel garcia marquez

| SabbyNightShadow a răspuns:

1.Cutia cu fantome de Joe Hill
2.Seria Hush, Hush(Ingerul noptii, Crescendo, Tacere si Final) de Becca Fitzpatrick

| lalaballet a răspuns:

Biblioteca!

| Foxyyyy explică (pentru lalaballet):

Daca nu stii sa dai un raspuns pertinent, serios, abtine-te.

| StochirleaAlexandra a răspuns:

Iti recomand Vraciul. Profesorul Wilczur, scrisa de Tadeusz Dolega Mostowicz.

| Dilaa98 a răspuns:

De veghe în lanul de secară de J.D.Salinger big grin, merită, îţi garantez :*.

| Foxyyyy explică (pentru Dilaa98):

Stiu. Am citit-o.

| Dilaa98 a răspuns (pentru Foxyyyy):

Sau Enigma Otiliei de Geoge Călinescu big grin.

| Foxyyyy explică (pentru Dilaa98):

Si pe asta.

| Dilaa98 a răspuns (pentru Foxyyyy):

Idiotul de Destoievski? happy

| andrey663 a răspuns:

Lolita(tenta sexuala)...Inger si Demoni(iluminatii, distrugerea vaticanului etc.)Codul lui da vinci(cu graalul). Crima si Pedeapsa..Ana Karenina..Pe aripile vantului.

| Eufourikul a răspuns:

Divina Commedia!

| Eufourikul a răspuns:

Depinde ce gen doresti sa citesti!

| Foxyyyy explică (pentru Eufourikul):

N-am specificat deci orice gen e bine venit.

| Eufourikul a răspuns (pentru Foxyyyy):

Ti-am scris mesaj privat!

| AndraAlee16 a răspuns:

Amurg.Desi cred ca ai auzit cu siguranta despre ea.
Evermore-Alyson Noel
Rafuiala-Kelley Armstrong
Fara scapare-Mary Higgins Clark
Fata si marea-Maureen Johnson
13 Plicuri albastre-Maureen Johnson
Luminile Sudului-Danielle Steel
Alchimistul-Paula Coelho
O plimbare de neuitat-Nicholas Sparks
Le-am citit pe toate si sunt superbe

| BeatriceNagy a răspuns:

La Rascruce De Vanturi ( poate parea plictisitoare la inceput dar dupa ce treci de primele 50 de pagini o sa o iubesti ), cartile Twilight ( Saga Amurg ), Jurnalele Vampirilor, Harry Potter, Noua si scurta viata a lui Bree Tanner, cartile Percy Jackson, Creatura ( Creatura nu este foarte cunoscuta, de aceea o sa iti dau numele autorului : John Saul )

| Foxyyyy explică (pentru BeatriceNagy):

Am zis carti bune. Twilight si Jurnalele Vampirilor nu se incadreaza deloc aici.

| Sylvye a răspuns (pentru Foxyyyy):

Imi place cum gandesti! Carti foarte bune ar mai fi Portretul lui Dorian Gray, Magicianul de John Fowles (carte care trebuie neaparat citita pentru ca e genul pe care nu o termini o data cu ultima pagina ci dupa ca ii intelegi toate ideile), Crima si pedeapsa, daca ai timp seria Cantec de gheata si foc, orice carte de Umberto Eco, si chiar Dracula de Bram Stoker pentru ca e interesant de vazut ideile unui strain despre ceva romanesc si asta e singura carte cu vampiri care merita citita intr-adevar. Sper ca te-am ajutat!

| BeatriceNagy a răspuns (pentru Foxyyyy):

Ai gusturi diferite. Eu am zis cartile mele preferate. -_- Genius.

| Foxyyyy explică (pentru BeatriceNagy):

Aici nu e vorba de gusturi laughing. Ori stii sa scrii, ori nu.

| BeatriceNagy a răspuns (pentru Foxyyyy):

Am scris. Nu iti place, asta e. Viata-i cruda. Get over it.

| Foxyyyy explică (pentru BeatriceNagy):

Evident ca nu-mi place. Nici n-ai inteles ce am spus, dar nici nu aveam pretentia sa intelegi.

| BeatriceNagy a răspuns (pentru Foxyyyy):

Whatever

| LizGreen a răspuns:

Bună! Încearcă "Stăpânul inelelor" de J.R.R. Tolkien.

| Ali0404 a răspuns:

Michael Ende: Povestea fara sfarsit
Gabriel Liiceanu: Dans cu o carte

| Ali0404 a răspuns:

Cea mai buna carte BIBLIA.

| Foxyyyy explică (pentru Ali0404):

Pe aia s-o citesti tu.

| Ðσℓℓ a răspuns:

NU stiu daca iti va place dar e o carte frumoasa Heidi!

| Foxyyyy explică (pentru Ðσℓℓ):

Dar crezi ca-s in clasa a4a? laughing

| adryana2001 a răspuns:

Rick Riordan: Percy Jackson si olimpienii(Marea Monstrilor) sau Percy Jackson si olimpienii(Hotul Fulgerului)

| Maria_Carmen_1985 a răspuns:

Iti recomad o carte forte buna Cel care ma astepata... poti citi despre ea aici:https://anndisblog.wordpress.com/......sh-saniee/