| Mihaela23_2814 a întrebat:

Ce credeti despre seria "Cantec de gheata si foc" de George R.R. Martin? Eu am vazut Game of Thrones si ma gandesc sa citesc si cartile in engleza.

Răspuns Câştigător
| Ohaithar a răspuns:

Am citit cărțile în engleză. Sunt fantastice și vei învăța mai mult despre personaje, istorie, etc. Povestea a cam deviat de la cărți, așa că vei fi oarecum surprinsă în anumite părți. Recomand cu încredere.

| Mihaela23_2814 explică (pentru Ohaithar):

Ti se pare ca ti-ai imbunatatit cunostintele de engleza? Adica te ajuta si in sensul asta, in afara de povestea fascinanta?

| Ohaithar a răspuns (pentru Mihaela23_2814):

Nu, când le-am citit eram deja fluent în limba engleză. Cărțile nu sunt dificil de citit, poate au câteva cuvinte medievale pe care va trebui să le cauți, dar stilul este foarte simplu, cât de cât beletristic. Toate capitolele sunt prezentate din perspectiva unui singur personaj, așa că firul narativ este constant tot capitolul. Dacă vrei să-ți îmbunătățești engleza, cărțile sunt bune pentru asta.