| sontzy a întrebat:

Ce parere aveti despre seria de carti Divergent? am nevoie de o opinie, daca sa mi le cumpar sau nu...sau dati-mi alte tilulri de carti faine gen "academia vampiriilor"...Multumesc tongue

4 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Citeste divergent online sa vezi daca iti place
apoi o cumperi

| Rose123 a răspuns:

Nu am citit Divergent, deci nu pot sa ma pronunt laughing Insa am citit alte carti de acest gen, cum ar fi :
1. Seria "Jocurile Foamei" de Suzanne Collins
2.Seria "Cercul secret" de L.J.Smith
3. Seria "Jurnalele Vampirilor" de L.J.Smith
4. Seria "Fortele raului absolut" de Kelley Armstrong
5. "Paznicul demonilor" de Royce Buckingham
6. "Capcana" de Sarah Wray
7. "Captiv in labirint" de James Dashner
8. "Incercarile focului" de James Dashner(continuarea primului volum "Captiv in labirint"...din pacate in Romania au aparut doar acestea 2 pana acum, seria continuand)
9. Seria "Culorile dragostei" de Kerstin
Gier
10." Nu plange sub clar de luna "de Heather Davis
11. "Gazda" de Stephenie Meyer
12. Primele 3 volume din "Instrumente mortale" ("Orasul Oaselor"; "Orasul de Cenusa" si "Orasul de Sticla") de Cassandra Clare - doar pe aceastea le-am citit eu pana acum
13."Eu sunt Numarul Patru"; "Puterea celor sase " si "Lupta celor noua" de P. Lore
14. "O piatra pe cer"; "Praf de stele" si "Curentii spatiului" de I.Asimov (da, stiu ca au fost scrie prin 1950 si au un stil putin diferit fata de celelalte carti fantastice contemporane, insistand atat de partea stiintifica, cat si pe cea de fantezie. Insa mi-au placut mult. Asimov este parintele SF-ul, deci merita.)
15. Seria "Altfel de ingeri" (3 volume in romana pana in prezent) de Lili St. Crow
16. "Fantomele ne stiu toate secretele" ( sau "Mai las-o moale cu fantomele" - e acelasi lucru) de Megan Crewe

Ti-am recomandat doar cartile pe care le-am citit(si care, evident, mi-au placut). Sper ca te-am ajutat! Lectura placuta! :-)

| Luminita235 a răspuns:

1.Seria Vampirii din Morganville de Rachel Caine
2.Nu plange sub clar de luna de Heather Davis
3.Mai las-o moale cu fantomele de Megan Crewe
4. Spulbera-ma de Tahereh Mafi
5. Pe jumatate moarta de Kim Havri
6. Seria Fortele Raului Absolut de Kelley Armstrong
7. Altfel de ingeri de Lili St. Xrow
8.Seria Sange Albastru de Melisa de la Cruz
9.Seria Maximum Ride de James Patterson
10.Seria Elita Intunecata de Chloe Neill
11.Seria Vrajitor &Vrajitoare de James Patterson
12. Seria Dispozitivele Infernale de Cassandra Clare
13. Seria Evernight de Claudia Gray
14. Seria Paranormal de Kiersten White
15. Seria Cercul Secret de L.J.Smith
16. Trezita la miezul noptii de C.C. Hunter
17. Creatura de Nely Cab
18. Cand esti vrajitoare de Carolyn MacCullough
19. Seria Eve de Anna Carey
20.Sub aceeasi stea de John Green
21. Naluca si Naucul de Stecey Kade.
Poti cauta pe google sa vezi despre ce este vorba in fiecare. Si in legatura cu seria Divergent, cred ca este faina nu le-an citit dar am vazut filmul ce merita vazut.
Spor la citit.

| innaNicol a răspuns:

Am citit Divergent! mie una mi a placut foarte mult! iti recomand cartea!(insurgent nu am citit inca!)