| marykaterineganea a întrebat:

Cele mai bune 10 carti pe care le-ati citit vreodata(puneti si varsta voastra in paranteza).

10 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

1. "Divergent"- Veronica Roth
2. "Pe aripile vantului"- Margaret Mitchell
3. "La rascruce de vanturi"- Emily Bronte
4. "Quo vadis''- Henryk Sienkiewicz
5. "Camasa lui Hristos"- Lloyd Douglas
6. "Crima si pedeapsa"- Dostoevsky
7. "Parfumul"- Patrick Suskind
8. "Jane Eyre"- Charlotte Bronte
9. "10 negri mititei"- Agatha Christie
10."Gestapo" -Sven Hassel

Ps. Am 17 ani.

| Cameliapantiru a răspuns:

Ahh, am citit multe carti bune, interesante, care mi-au placut nespus, asa incat imi va fi dificil sa aleg doar 10. Totusi, voi incerca...
1. "La rascruce de vanturi''-Emily Bronte
2. "Numele trandafirului''-Umberto Eco
3. "Portretul lui Dorian Gray''-Oscar Wilde
4. "Frankenstein''-Mary Shelley
5. "Maitreyi''-Mircea Eliade
6. "Maestrul si Margareta''-Mihail Bulgakov
7. "Anna Karenina''-Lev Tolstoi
8. "Mizerabilii''-Victor Hugo
9. "Cel mai iubit dintre pamanteni''-Marin Preda
10. "Qvo vadis''-Henryk Sienkiewicz
Am 33 de ani!

| AlexDFY a răspuns:

Singur pe lume, de Hector Mallot( am citit-o la 12 ani) acum am 14, dar cred ca este pentru orice varsta.

| StefanKogut a răspuns:

In ordine aleatorie:
Batrinul si marea,
Martin Eden,
Profesorul Wilczur,
Sa ucizi o pasare cantatoare,
Agonie si extaz,
Crima si pedeapsa,
David Copperfield,
Prietenul nostru comun,
Suferintele tanarului Werther, Germinal,
Mizerabilii,
Forsyte Saga si multe altele...

| Disharmony a răspuns:

1. Cutia neagră, Amos Oz
2. Magicianul, John Fowles
3. Colecționarul, John Fowles
4. Întreaga operă a lui J.D. Salinger, în frunte cu nuvela „Franny și Zooey", și exceptând „Dulgheri, înălțați grinda acoperișului și Seymour: o prezentare" la care nu am ajuns
5. O vară fără de sfârșit, Lee Martin
6. Șoareci și oameni, John Steinbeck

Dacă le aduni, sunt 9 din umila mea experiență într-ale literaturii, acumulată în 16 ani jumate.

| Totenn a răspuns:

E cam jenant, eu am citit o singura carte.
Doctor Sleep de Stephen King ( 605 pag )
Am 14 ani.

| Rose123 a răspuns:

1.Seria "Jocurile Foamei" de Suzanne Collins(De citit inaintea vizionarii filmelor. Daca le-ai vazut deja, nu recomand. Filmul strica tot farmecul, in general.)
2. "Imperiul"(contine cartile : "O piatra pe cer"; "Curentii spatiului";"Pulbere de stele", sau "Praf de stele" cum am mai vazut) de Isaac Asimov, un clasic al literaturii SF
3. "Shining" + continuarea, "Doctor Sleep" de Stephen King
4. "Sahara" Clive Cussler(perfecta daca preferi romanele cu multa aventura, actiune, suspans...)
5. "Razboinicii Nilului"; "Magul" si "Ultimul papirus"(in ordinea asta) de W.Smith
6. "Jocul lui Ender" de Orson Scott Card
7. Seria "Eu sunt numarul 4" de Pittacus Lore(in prezent, doar 3 volume in lb romana)- foarte usor de citit, captivanta prin actiune si prin rasturnarile de situatie. Posibil sa nu impresioneze prin vocabular, insa au fost o lectura relaxanta si placuta.
8. "Revelatie pe Amazon" de Petru Popescu

Nu prea mai stiu ce sa adaug, imi place sa experimentez citind din tot felul de genuri, insa romanele preferate raman cele cu o actiune complexa si captivanta. Am 16 ani. Astept sa gasesc carti noi care sa le inlocuiasca pe cele mentionate. :-)

| Aretha a răspuns:

Am citit 50 Shades of Grey (3 romane in 5 zile) (15 ani)

| Faur_Delia_1997 a răspuns:

Hey cateva carti pe care le-as reciti mereu(am 13 ani desi citesc carti si de 14, 15)
Percy jackson, Rick Riodan
Heroes of Olympus, Rick Riodan
Paranormal, Kiersten White
Cand esti vrajitoare...
Instrumentele Mortale, Cassandra Clare
Hex Hall
School spirits
Shadowfalls
Divergent
Aripi

| ℓยкค a răspuns:

1. „Lupul de stepă" de Hermann Hesse
2. „Kafka pe malul mării" de Murakami Haruki
3. „Demian" de Hermann Hesse
4. „Procesul" de Franz Kafka
5. „Eden Pass" de Sandra Brown
6. „Pădurea spânzurațiilor" de Liviu Rebreanu
7. „Shogun" de James Clavell
8. „Vârsta inocenței" de Edith Wharton
9. „Pe aripile vântului" de Margaret Mitchell
10. „Soția călătorului în timp" de Audrey Niffenegger

Annnd am 15 ani