| Ionut_Sergiu_2000 a întrebat:

Cum invat sa fac o compunere buna?
sunt lcasa a opta si dau examen la anul si vreau sa vad cam ce pasi trebuie sa urmez

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa te ajute indicatiile de aici:
http://cristina.isteaching.com/ceea-ce-trebuie-sa-tii/

| Panfil_Marina_1995 a răspuns:

Ca sa faci o compunere buna, folosește imaginațiawinking nu stiu dacă ajuta foarte mult dar încearcă sa faci

| tristyboy a răspuns:

Trebuie sa-ti faci un algoritm personalizat, adica care iti este in puteri sa il realizezi. Ca exemplu :
1. Introducerea : O fraza imbogatita in imagini artistice bazate pe tema compunerii. Ea trebuie sa fie de o mărime medie, in jur de 2-3 enunturi.
2. Cuprinsul : Aici vei avea nevoie de imaginatie sa tratezi tema corespunzător semnificatia universală a ideii principale, cu exemple, daca ai un bagaj de carti citite e super, poti lua exemple de acolo. Dar cel mai important sa nu uiti de figurile de stil, ele iti sunt arma principala. Poti de asemenea sa incluzi si unele idei filosofice, motive etc.
3. Încheierea: Sfârșitul trebuie sa fie opinia ta proprie asupra temei tratate in compunere.