Întrebare recomandată | GabrielICG a întrebat:

Cum se numeste cartea ta preferata?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Razboi si pace, de Lov Tolstoi.
Este considerat de unii ca cel mai mare roman din literatura mondiala.
Am citit-o de cel putin 5 ori si fiecare data o interpretez altfel.

| GabrielICG explică (pentru Bula):

Cred ca o sa mi o cumpar si eu, am vazut ca este si serial

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asul.

| Sn4k3 a răspuns:

Into the wild/The Ruins.

| GabrielICG explică (pentru Sn4k3):

Am descarcat acum filmu, e ca si cartea? oricum filmul imi da hype happy

| Sn4k3 a răspuns (pentru GabrielICG):

Nu, actiunea filmului e un pic (sau un pic mai mult) diferita, asta mi-a placut la film si la carte.

| AFR81 a răspuns:

"Mandria Cartaginei - Romanul lui Hannibal" de David Anthony Durham este cartea care, de departe, mi-a placut cel mai mult. Recomand.

| Cameliapantiru a răspuns:

"La rascruce de vanturi"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Siddhartha-Hermann Hesse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Umbra noptii.

| alex15ccc a răspuns:

Seria,,Instrumente mortale'' si,, dispozitive infernale''

de Cassandra Clare

| Trickster a răspuns:

Taramul Fanteziei Naroade

| LiveTheMoments a răspuns:

Multumesc pentru amintiri de Cecelia Ahern.
Este o carte pentru adolescenti.

| weirdfirefly00 a răspuns:

Nu am o carte preferata. Nici un film/serial preferat nu am desi m-am uitat la foarte multe, carti nu imi permite timpul si/sau stresul sa stau sa citesc plus ca sunt obligat sa invat literatura de specialitate ca sa zic asa. M-am gandit ca e si asta un raspuns valid, sunt mandru de el. Ms.

| Anca_Lazar_1989 a răspuns:

Cand iti place foarte mult sa citesti este foarte greu sa raspunzi la aceasta intrebari. Eu imi amintesc de unele carti prin prisma senzatiilor pe care mi le trezesc: prima carte la care am plans - Jane Eyer, prima carte ''serioasa'' si care m-a pus multe pe ganduri - Crima si pedeapsa, prima carte interesanta de dezvoltare personala - secretele succesului, cea mai buna carte SF - Dune, ultima carte citita (care mereu lasa o urma proaspata) - Clopotele, autorul meu preferat de la care am citit cele mai multe titluri - John Steinbeck. Totusi, printre atatea carti, exista una la care m-am intors de foarte multe ori si la varste diferite si acea carte este una de povesti ''Basmele apelor'' - Monica Aslan. Toate aceste carti le recomand cu mare drag oricand si oricui.

| georgianastefi a răspuns:

Am multe carti preferate deoarece imi place sa citesc foarte mult, insa daca ar trebui sa aleg cateva, acestea ar fi:
1 Academia vampirilor
2 Sub aceeasi stea
3 Harry Potter
4 Cyboria
5 Cronicile familiei Kane (serie de 3 volume)
6 Lumea de cerneala (serie de 3 volume)
7 O bucla in timp
8 Jocul lui Westing
9 Raymie Nightingale
10 Oksa Pollok

Etc, etc, etc...

| Claramars a răspuns:

Suge-o Ramona!

| GabrielICG explică (pentru Claramars):

laughing) o stiu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claramars):

Buna gluma, n-o mai face

| andra65 a răspuns:

Cuore, inima de copil. Este foarte interesanta si emotionanta!