| andreeadiana2011 a întrebat:

Cum se spune corect: a facut-o espre/ a facut-o ispre?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Corect este „expres".
Se admite și varianta „expre", cu accent ascuțit pe ultimul „e".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Expres(intentionat). Niciuna din ce ai spus nu e corect.

| Mary012 a răspuns:

Foarte multi in liceu si profesori stiu ca eu am o vorba si zic mereu E ISPRE!

| InspiratieDIY a răspuns:

Nici una nici alta. Poti spune expre.
Vezi mai jos explicatie din DEX:

EXPRÉS2, -Ă, expreși, -se, adj. Care este exprimat clar, care nu lasă niciun fel de îndoială. ♦ (Adverbial) Special pentru...; precis, anume. [Var.: expré adj.] – Din fr. exprès, lat. expressus.

Bafta!

| InspiratieDIY a răspuns:

Nici una nici alta. Poti spune "expre".
Vezi mai jos explicatie din DEX:

EXPRÉS2, -Ă, expreși, -se, adj. Care este exprimat clar, care nu lasă niciun fel de îndoială. ♦ (Adverbial) Special pentru...; precis, anume. [Var.: expré adj.] – Din fr. exprès, lat. expressus.

Bafta!

| InspiratieDIY a răspuns:

Nici una nici alta. Poti spune "expre".
Vezi mai jos explicatie din DEX:

EXPRES, -Ă, expreși, -se, adj. Care este exprimat clar, care nu lasă niciun fel de îndoială. (Adverbial) Special pentru...; precis, anume. [Var.: expré adj.] – Din fr. exprès, lat. expressus.

Bafta!