| Elena_Monica_1998 a întrebat:

Daca am notele 9, 8,7 si 9 in teza ce medie imi iese?
Dau funda :*

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îţi calculezi SINGURĂ media - SPER că ştii să faci măcar atât :)

"Art. 59. - (1) La fiecare disciplina de studiu media semestriala se considera legal constituita daca este calculata din numarul de note prevazut de prezentul regulament.
(2) Media la evaluarea periodica este media aritmetica a notelor inscrise in catalog, cu exceptia notei de la teza, medie calculata cu doua zecimale exacte, fara rotunjire.
(3) La disciplinele de studiu la care nu se sustine teza media semestriala se obtine prin rotunjirea mediei de la evaluarea periodica la cel mai apropiat numar intreg. La o diferenta de 50 de sutimi, rotunjirea se face in favoarea elevului.
(4) La disciplinele de studiu la care se sustine teza media semestriala se calculeaza astfel: "media semestriala = (3M+T)/4", unde "M" reprezinta media la evaluarea periodica, iar "T" reprezinta nota obtinuta la teza. Nota astfel obtinuta
se rotunjeste la cel mai apropiat numar intreg; la o diferenta de 50 de sutimi, rotunjirea se face in favoarea elevului.
(5) Media anuala la fiecare disciplina este data de media aritmetica a celor doua medii semestriale, calculata cu doua zecimale exacte. Aceasta nu se rotunjeste. La disciplina de invatamant Educatie fizica si sport media anuala/calificativul se
poate incheia si cu media/calificativul de pe un singur semestru daca elevul a fost scutit medical pe celalalt semestru.
(6) In cazul in care curriculumul este organizat modular, fiecare modul se dezvolta ca o unitate autonoma de instruire. Media unui modul se calculeaza ca medie aritmetica a notelor obtinute pe parcursul desfasurarii modulului, calculata cu doua
zecimale exacte, fara rotunjire. Incheierea mediei unui modul care se finalizeaza pe parcursul anului se face in mod obligatoriu in momentul finalizarii acestuia, nefiind conditionata de sfarsitul semestrului. Aceasta este considerata media anuala a modulului. Media unui modul este similara cu media anuala a unei discipline, neincheindu-se medie semestriala.
(7) Media anuala generala se calculeaza ca medie aritmetica, fara rotunjire, a mediilor anuale de la toate disciplinele." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| aXy99 a răspuns:

{[(9+8+7):3]x3+9}/4=[(24:3)x3+9]/4 =(24+9)/4=33/4=8,25. Stiu ca aici nu avea rost sa inmultesc si sa impart iar la 3, dar daca aveai 2, 4 sau mai multe note, avea rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8,25. E o medie destul de buna. Daca o sa iau eu media asta la matematica, sunt cel mai fericit om din lume. happy

| kteichd a răspuns:

8.25

| aXandra a răspuns:

8,25 - mai ai de muncit până la media 9

| Al3xM3 a răspuns:

Media notelor. De la media notelor se ia doar 2 zecimale. Se inmulteste cu 3, se aduna teza si se imparte la 4.