| AvalohAlyn a întrebat:

Daca vreau sa public ceva, o carte.cat ma va costa in total si ce pasi trebuie sa urmez? Multumesc

Răspuns Câştigător
| ioanabanana a răspuns:

In primul rand trebuie sa mergi la o editura. si daca ei sunt de acord sa iti publice cartea... ei de aici incolo vine povestea cu banii. tarifele se calculeaza in functie de cate pagini are si de cum vrei sa arate cartea ta si bine inteles de tipografia cu care au aia contract.

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca, cartea place te va ajuta o editura cu sponsorizarea editarii (recuperarea banilor plus un comision care va scris in contract, se va face din vanzarea cartii ) trimite manuscrisul la mai multe edituri, daca ai doar un exemplar trimite-l pe rand, o sa fie aprobat pentru publicare sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să mergi la o editură de cărți și în funcție de condițiile care sunt puse poți sau nu să publici.
Să nu uiți de drepturile de autor, îți aparțin dacă este cartea ta.
Pa, pa.

| asko a răspuns:

Iti pregatesti banii de-acasa si cauti si umbli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, vrei sa publici o carte doar asa ca sa te lauzi ca ai... sau ca sa lasi ceva in urma?
In al 2lea rand, ce gen? Roman, poezie, nuvele, schite, didactic?
La o editura fara renume, stearsa te ajunge undeva pana in 300 Euro, o editura ce iti pune cartea in brate si iti ureaza succes, iar tu te chinui sa o vinzi pe unde reusesti.
Iar o editura cu prestigiu... te ajunge unde pe la 600 Euro.
Depinde cum vei semna contractul... si ce drepturi iti ofera editura. Ce comision cer pentru a te ajuta... si multe altele.
In Romania nu e foarte scump... dar e greu sa o promovezi.

Daca nu ai reusit sa o publici, si inca mai speri poti sa imi lasi un mail si vorbim mai multe, vom aranja o intalnire sa vedem daca merita ce scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mai multe informatii acceseaza aici (daca nu ai accesat deja): http://www.teora.ro/contact.htm. Si eu vroiam sa public o carte numai ca ma costa peste 1. 000 de RON. Am renuntat pentru ca pe criza asta nu vreau sa dau atatia bani pe o carte cu toate ca am depus multi nervi si stres.

| mada_9638 a răspuns:

E cam complicat pe de o parte banii vorbesc ...si eu scriu acum un roman si imi fac griji pentru publicare, nu cred ca am posibilitatea de a baga prea multi bani in acest proiect, dar nu renunta succeswinkingsi daca vrei sa mai vb ma gasesti la id mada. dragutza08happy

| mada_9638 a răspuns:

Nu te lasa daca intr-adevar vrei sa o publici si eu lucrez la o carte si deja ma gandesc cum sa o public: mada. dragutza08

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca www.edituramagia.com

| scoaladeseductie a răspuns:

Sunt mai multe edituri... fiecare cu preturile lor.
Minimum de exemplare este de obicei 50.
Iti recomand sa o faci alb-negru la interior deoarece este pretul mai bun si coperta e color evident.
Incearca la cat mai multe edituri pentru ca obtine pret bun daca cauti... Cel mai ieftin ce am gasit eu este 10 RON/volum la volum de 100 pagini, format academic (17/24 sau B5), asemanator si pentru A5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spai darmen are panze si e tare care copil poate sa creeze o masina care sa ara te ca a lui spa nidarmen

| crisi20 a răspuns:

Lucrez la o carte si sunt gata sa o public as dori sa editura for you...

| cypy a răspuns:

Ce naiba vorbiti aici ma de 10 milioane? 3-600 de euro? raised eyebrows sunteti tampiti?

profa mea de romana a sunat la o editura si mi-a spus ca ma costa 4 milioane indiferent de nr de pagini.

| alirakihatem a răspuns:

Acelasi lucru caut si eu, dar nu gasesc o solutie

| Domingo_Cristiana_1963 a răspuns (pentru cypy):

Imi poti furniza numele editurii?

| Marta_Valeria_1969 a răspuns:

Vreau sa gasesc in author sa imi scrie o carte despre viata mea

| Marta_Valeria_1969 a răspuns:

Vreau sa scriu o carte