| AleBoc a întrebat:

De ce este considerat Eminescu un romantic?

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pentru ca a scris poezii de dragoste cu versuri destul de romantice... happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca poeziile lui au trasaturi ale curentului romantic.

| iSwag a răspuns:

Toate poeziile lui au legatura cu romantismul si natura. (Lacu', Ce te legeni codrule'... altele nu mai stiu laughing )

| w0nderboy a răspuns:

Mesajul pe care-l transmit poeziile lui. Muza majoritatea poeziilor e iubirea ( Veronica Micle).

| Omori a răspuns:

Pai exista cateva curente in literatura, fiecare cu caracteristicile lui. Unul dintre ele e romantismul.Iar multe din trasaturile romantismului se regasesc in operele lui Eminescu, prin urmare E. este un poet romantic.

| cristiansonix a răspuns:

S-a ținut Veronica de glume...

| Borhidan_Karina_1999 a răspuns:

Pt ca in poeziile lui sunt poezii de dragoste
Majoritatea