| Tarabostes a întrebat:

Drame mai interesante ale lui Eugem Ionescu, nu plictositoare, stiti?

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Eugen Ionescu a scris destul de puțin, piese de teatru, și toate în stilul a ceea ce se numește „teatru absurd".
Mai exact, piesele lui Ionescu nu au o curgere normală. Sunt greu de citit și foarte greu de înțeles.
De exemplu, iată ultimele două replici din cea mai cunoscută și jucată piesă a sa : Cîntăreața cheală".
- Și cîntăreața cheală?
- Tot așa se piaptănă!
De fapt, în toată piesa, este singurul loc, și numai atît, unde se vorbește de cîntăreața cheală.