| Mara17Mara a întrebat:

Hei,buna TPU...De curand profa de romana ne-a dat lecturile suplimentare! Pe Ce site as putea as intru pentru a le citi? P.S as vreau un site cu toate tipurile de povesti!

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de curiozitate, ce carti v-au dat? eu m-am uitat prin lista lu' varmiu si toate sunt niste porcarii, nu mai cititi lecturile alea suplimentare sunt varza daca vrei iti propun cateva carti super, numai sa stiu cam ce varsta ai happy

| Mara17Mara explică (pentru anonim_4396):

Ceva de genu. Aleodor Imparat...Fat Frumos cu parul de aur... Legende istorice! P.S am 11 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mara17Mara):

Pai incearca cartile din seria Sherlock Holmes a lui Arthur Conan Doyle, romane politiste de la Agatha Christie: : O supradoza de moarte, Crima din Orient Express, Ucigasul ABC, Conacul dintre dealuri, O crima anuntata, Tragedie in 3 acte, Misterul crimei fara cadavru, Pisica printre porumbei. Cartile doamne Rodica Ojog Brasoveanu tot politiste. Cei 3 muschetari, Singur pe lume, Marile sperante, Misterul camerei galbene, Dracula - Bram Stoker, Peripeţiile bravului soldat Svejk ( am auzit ca e foarte amuzanta ), Oscar si tanti Roz. In alta ordine de autori: Jules Verne aventura, John Saul groaza, Stephen King groaza, Georges Simenon romane politiste, La capitolul romane politiste - thriller James Hadley Chase e "the best". Foarte greu de anticipat finalul cartilor lui. Ed McBain (Evan Hunter) și Robert B. Parker, doi dintre cei mai mari autori ai genului. Pe Raymond Chandler (care e CEL MAI MARE, cu foarte mult mai mare decât Agatha Christie)

| Mara17Mara explică (pentru anonim_4396):

Mersi!

| corolav a răspuns (pentru anonim_4396):

Amice, acel „încearcă cărțile" e o cacofonie destul de originală în arealul expresiilor de acest gen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corolav):

Mi-a scapat tongue

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

11 ani îi cam devreme pentru romane poliţiste. N-o să le prindă gustul, şi există posibilitatea ca mai târziu să nu-i mai placă.
Cei trei Muschetari şi Marile Speranţe ar putea merge. Şi Peripeţiile bravului soldat Sveijk. Stephen King, e, iarăşi, cam devreme la 11 ani. Şi John Saul.

Literatura obligatorie nu e neapărat "varză". Doar că e literatură românească şi e mult mai greoaie...

În alte ordine de idei, îţi recomand (nu ţie, lui Mara17Maralaughing ) cărţi care se îţi stârnească pasiunea pentru literatură. Nişte tilturi bune la 11 ani ar fi Cronicile Wardstone de Joseph Delaney,
Harry Potter - J.K. Rowling,
Alice în ţara minunilor - Lewis Carol,
Cărţile care-ţi dau fiori de R.L. Stine (adică seria Goosebumps, dacă ştii engleză, recomand să le citeşti în engleză).
Colind de Crăciun - Charles Dickens.

Ai putea încerca şi romanele polişiste, nu zic nu. Poate-ţi plac deja.