| Alexandra_Maria_1975 a întrebat:

Hei. Imi puteti explica ce inseamna dimensiunea spatiala a realitatii? Am de scos dintr-un text cate trei secvente care definesc dimensiunea spatiala a realitatii si nu prea stiu ce insemna.

Răspuns Câştigător
| Nicolae207 a răspuns:

Dimenisune spatiale= chestii ce tin de pozitionare, exemplu "colt","deasupra", "in lighian", "in casa". E simplu, raspunde la intrebarea "unde?".
Bafta la tema!

| Alexandra_Maria_1975 explică (pentru Nicolae207):

Mersi, știu asta cu indicii spațio - temporali dar nu prea știu la ce se referă când spune,, dimensiunea spațială a realității explorate "

| Nicolae207 a răspuns (pentru Alexandra_Maria_1975):

Uite un exemplu : oftând cu dor lângă
ferestre. "Langa ferestre" este dimensiunea spatiala, e cuvantul sau grupul de cuvinte ce prezinta o imagine vizuala cititorului, ajutandu-l sa pozitioneze actiune intr-un loc anume.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Probabil despre locul unde are loc acțiunea.

| GeorgeAdi a răspuns:

De obicei, în poezie îs puţin ascunse. Caută elemente temporale de genul soare (ziua), lună(noapte), zori de zi. Cauta în substratul textului. Nu te aştepta să găseşti indicii alb pe negru. Pentru spaţiu îs cuvinte precum: oraşul, cavoul, lacul. Cam aşa găseşti în poezie. Citeşti fiecare vers pe rând şi cauţi elemente ale naturii, ale cosmosului ca dimensiunile îs legate de acestea.

| Alexandra_Maria_1975 explică (pentru GeorgeAdi):

Mda. mersi mult ca ai dat copy paste unui comentariu si apoi l-ai postat.