| Yssy12 a întrebat:

Deci am o urgenta urgenta. Am de citit 10 carti intr-o luna. Cum pot face sa stau doar cu cartea in mana sa citesc - de citit citesc repede si inteleg -, ma ia gandul la laptop, apoi ma plictisesc, mai mananc ceva, apoi iarasi net, facebook, si uit de carti si nu ca as uita de ele le vad, dar zic peste 5 minute, 10, o ora. La ce sa ma gandesc mai bine pentru a citi o carte?

Răspuns Câştigător
| LaChatte a răspuns:

La mine era problema cand venea vorba despre teme. pur si simplu ma incuiam intr-o camera care nu avea niciun semn lasat de gadgeturi si scriam. alteori ma duceam la cea mai apropiata prietena/ruda/cunoscuta si-mi lasam acolo laptopul big grin

oricum, sa te lasi de facebook si de astea se face prin propria ta vointa. incearca sa te abtii astfel: seara inainte de culcare, verifica fb-ul. daca ai notificari, NU le deschida! inchide computerul si mars la culcare!

12 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Dragoste cu sila nu se poate.

Eu in locul tau as cauta rezumatele cartilor, cat mai in detaliu cu putinta si le-as citi pe alea cu atentie.

Orice intrebare vei primi din ele, este foarte probabil sa o gasesti in descriere. Nimeni nu te intreaba ce forma avea clanta, ci in general chestii generice.

| express11 a răspuns:

Pune parintii sa-l paroleze, si sa iti dea drumu lintre anumite ore.

| Yssy12 explică (pentru express11):

Parintii mei pleaca la 7 dimineata si se intorc la 9 seara :l.

| express11 a răspuns:

Atunci o zi da, una nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa iti pui fotoliul in fata geamului, ca un astenic, ai nevoie de lumina. ascunde laptopul ca pe o problema si prefa-te ca nu mai exista. incearca sa ai acele cateva ore pe zi in care ai dreptul sa nu mananci si sa nu bei apa. te vei obisnui sa nu te distraga si schimba cartile daca sunt prea usoare pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cartea in format electronic de pe laptop...si tine fereastra deschisa ca sa nu uiti ca pe langa facebook mai ai si un roman.

| Teardrop a răspuns:

Loooooooooosers.

Dacă nu-ţi place să citeşti, nu citit. PUNCT.

E un Hobby, nu o obligaţie.

Spend you life on facebook. It will make you awesome.

| Yssy12 explică (pentru Teardrop):

Imi place sa citesc dar ma ia gandul mereu la altceva...

| Teardrop a răspuns (pentru Yssy12):

Asta înseamnă că nu-ţi place.

| Ursuleţ25 a răspuns:

Ai putea sa iesi afara in parc si sa stai pe o banca, sau sa te duci in apropierea unui lac sau pe o campie. Undeva unde sa fie liniste.

| valivalentinuza a răspuns:

Asta depinde de tine, și mai ales de voința ta. Nici eu nu mă pot stăpâni, dar de când am o parolă pe care nu o știu la Pc, chiar e mai bine. Sau poți să încui ușa afară...și să citești în aer liber, în grădină, în parc. Acolo uiți de Facebook și alte chestii. :/ E cel mai bine procedat. happy

| Marsupilamii a răspuns:

Incuie-te intr-o camera si da cheia cuiva si spune-i sa ti-o dea doar dupa ce ai citit un capitol, sau dupa ce trece un interval de timp...sau lasa facebook, telefon, laptop si mergi in parc, sau umdeva la cel putin 20 de minute departare de casawinking