| Nutella09 a întrebat:

Heii! Ce carti v-au impresionat? Faceti un clasament cu cartile voastre preferate, care le recomandati si din ce categorie se afla!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Carti care mi-au placut mult : (oridinea e dupa cum imi amintesc)
Invitatie la vals
Elevul Dima dintr-a 7-a
Pe aripile vantului
La rascruce de vanturi
Daneza
Maestrul papusar
Disparitia - Tess Geristen
Heidi
Fiicele Doctorului March
Vraciul
Jane Eyre
Maitreyi
Enigma Otiliei
Domnisoara Christina

| zurick a răspuns:

-Urzeala tronurilor(din seria Cântec de gheață și foc de George R. R. Martin)
-Jocurile Foamei de Suzanne Collins
-Orașul borcanelor de Arnaldur Indriðason
-Apocalipsa de Stephen King
- Căutând-o pe Alaska de John Green
-Sub aceeaşi stea de John Green
-Black Dahlia de James Ellroy
-Misterul celor sapte cadrane de Agatha Cristie
-Îmbrăţişări la Paris de Juliette
Sobanet.
-Percy Jackson

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca "Imn pentru crucea purtata" mi-a schimbat viata. Cazul Magheru, elevul dima dintr-a 7-a, de veghe in lanul de secara sunt must read, iar Climate de adre maurois e cartea mea preferata. Sa nu uitam de vipera sugrumata de herve bazin sau salonul rosu de august si mai cumva. Si daca iti place fantasy, incearca urzeala tronurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off,sunt mult,mult prea multe asa ca am sa fac un rezumat "the best of " from the best si am sa introduc mult ce am citit in ultimul timp: Razbunatorul-Edgar Wallace (p),Acuzata-Michel de saint pierre(p,d,d) Misterul narcisei galbene-Edgar Wallace(p, d) O crima ciudata-Conan Doyle (p) Conacul dintre dealuri-Agatha Christie (p, d) Katia demonul albastru-Principesa Martha Bibescu (d, d) Asasinul se afla pe stadionul Wembley-Hans Walldorf (p) Depiladatorii-Valentin Kataev(c) Tradarea lunii-Alexandru Jar(d) Dexter vise intunecate (p) Jane Eyre-Charlotte Bronte(d, d) Se numea Sarah-Tatiana de Rosnay(d) Ingeri si demoni-Dan Brown(c) Codul lui DaVinci-Dan Brown (c). ...si tot am impresia ca am uitat ceva... p-politist, d-dragoste, drama, c-comedie, conspiratie. Iti recomand totusi sa arunci o privire si peste alte romane ale acestor autori mentionati. Lectura placuta!

| Crux a răspuns:

Categoriile şi cărțile sunt aleatoare:
A. Romane polițiste
1. Bărbați care urăsc femeile
2. Prințesa ghețurilor
3. Oraşul borcanelor
B. Romane SF
1. Sanctuarul
C. Romane legate de război
1. Dicționar de lagăr
2. Dosarele lui Hitler
3. Jurnal însângerat
4. Inchiziția (nu prea intră aici, dar mi-a plăcut!
D. Literatură română
1. La răscruce de vânturi

| Anca_Lazar_1989 a răspuns:

Buna! Cartile pe care mi le amintesc cel mai usor sunt: Jane Eyre, Crima si pedeapsa, Rosu si negru de Sthendal, Strainul de Camus, Basmele apelor de Monica Aslan, tot ce am citit de John Steinbeck (scrie magific), Interviu cu un vampir de Anne Rice, Clopotele (ultima carte citita), Dune (SF). Toate sunt carti superbe si merita citite!