| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU cine imi poate spune cam din ce autori de da capacitatea? Multumesc

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Nu este important autorul textului pe baza caruia se formuleaza cerintele. Important este sa stii trasaturile speciilor literare cerute( epice- schita, basmul, nuvela, fabula si, pentru genul liric, pastelul). Pentru fiecare gen si specie ai studiat minim o opera in gimnaziu, dar nu va trebui sa te referi la niciuna dintre ele. In ultimii ani, textul pe care se aplica cerintele este la prima vedere.
Exercitiile urmaresc cunostinte de vocabular( sinonome, antonome..., mojloace de imbogatire, derivare, compunere, conversiune etc), intelegerea textului( timp, loc, personaje, conflict-epic si elemente de versificatie, figuri de stil, imagini artistice la liric).
La subiectul al doilea textul e nonliterar si exercitiile urmaresc, pe langa intelegerea textului, si morfo-sintaxa din cei 4 ani( sintaxa frazei, clasa aVIII-a).Se mai cer 2 compuneri: una despre textul de la subiectul 1(demonstrarea apartenentei la gen-specie sau relatia titlu-text); a doua, semidirijata, imaginara, pe baza experientei tale( poate fi narativa, descriptiva, dialogata sau reflexiva- sa cunosti modurile de expunere).