| Lovelovelove13 a întrebat:

Imi recomandati carti pentru vara asta va rog! Carti care sa nu ma plictiseasca. De preferabil ceva de dragoste, actiune, ceva! Va rog! Dau funda, P.S sa nu fie greu de inteles, sa fie mai pe scurt carti faine! Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca la 16 ani esti capabil/a sa citesti si intelegi intriga acestor carti.
Sunt mult, mult prea multe asa ca am sa fac un rezumat "the best of " from the best si am sa introduc mult ce am citit in ultimul timp: Razbunatorul-Edgar Wallace (p), Acuzata-Michel de saint pierre(p, d, d) Misterul narcisei galbene-Edgar Wallace(p, d) O crima ciudata-Conan Doyle (p) Conacul dintre dealuri-Agatha Christie (p, d) Katia demonul albastru-Principesa Martha Bibescu (d, d) Asasinul se afla pe stadionul Wembley-Hans Walldorf (p) Depiladatorii-Valentin Kataev(c) Tradarea lunii-Alexandru Jar(d) Dexter vise intunecate (p) Jane Eyre-Charlotte Bronte(d, d) Se numea Sarah-Tatiana de Rosnay(d) Ingeri si demoni-Dan Brown(c) Codul lui DaVinci-Dan Brown (c). ...si tot am impresia ca am uitat ceva... p-politist, d-dragoste, drama, c-comedie, conspiratie. Iti recomand totusi sa arunci o privire si peste alte romane ale acestor autori mentionati. Lectura placuta!

11 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Îmbrăţişări la Paris de Juliette Sobanet.

| UnBroken2016 a răspuns:

Citeste cartile Bourne scrise de Robert Ludlum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A,in plus poti citi carti care se afla in curicula scolara(am sa mentionez doar cateva, care mi-au placut mai mult):

Mara-Ioan Slavici

Moara cu noroc-Ioan Slavici
Ion-Liviu Rebreanu
Maitrey-Mircea Eliade
Enigma Otiliei-George Calinescu

Alexandru Lapusneanul-Costache Negruzzi
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi-Camil Petrescu

Baltagul-Ioan Slavici
Roland-Alexandru Mitru
Ciresarii-Constantin Chirita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*Baltagul -Mihail Sadoveanu

| ciocolata1850 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fluturi de Irina Binder si carti de Agatha Christie***

| Lovelovelove13 explică (pentru ciocolata1850):

Am citit Fluturi :* e grozava! Multumesc!

| dragodana a răspuns:

Salut! Acum citesc The wishsong of Shannara by Terry Brooks.Este a 3-a carte din Cronicile Shannara.Toate cele 3 carti au 917 pagini in total, in engleza.Chiar nu te poti plictisi.Recomand.

| Sărmăluță a răspuns:

Cititorul-Bernard Schlink
Ce ne spunem când nu ne vorbim-Chris Simion
Fahrenheit 451-Ray Bradbury
Umbra vântului-Carlos Ruiz Zafon
Oscar și Tanti Roz
Cronica unei morți anunțate-Gabriel Garcia Marquez

| purplethoughts a răspuns:

Night School