| RonaRona a întrebat:

Împrumut des cărți de la bibliotecă. Ador cărțile cu poezii. Ați citit vreo carte care v-a plăcut în mod deosebit? Vreau și eu să împrumut aceeași carte cu voi dacă spuneți că e frumoasă și v-a plăcut. FUNDA!

6 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Dacă îţi plac poeziile, îţi recomand să citeşti Marius Tucă, Nichita Stănescu, Lucian Blaga, Bacovia, Adrian Păunescu...
Au nişte poezii pur şi simplu... superbe.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Rona!
Recomand sa imprumuti un volum de versuri de Bacovia, apoi, volumul "Florile raului" al francezului Charles Baudelaire (pentru mine, e genial), apoi colectia de sontee shakesperiene si, in continuare, orice volum de versuri al lui NIchita Stanescu, Eminescu (!), Ion Barbu, Lucian Blaga, Ion Minulescu, Goethe, Schiller, Esenin, Puskin, Lord Byron, Percy Shelley, Wordsworth, Coleridge, Omar Khayim, Paul Verlaine, Arthur Rimbaud, Stephane Mallarme.
Si eu iubesc mult-ult poezia, citesc versuri in fiecare zi, imi adduce liniste, armonie si bucurie in suflet.
lectura placuta orice ai allege sa imprumuti si sa citesti!

| Aberdeen a răspuns:

Rona, „Excelsior" de Alexandru Macedonski e super. happy

| Expressions a răspuns:

George Cosbuc - Poezii.

| RonaRona explică:

Uau! Tocmai cartea asta o citeam înainte să pun această întrebare. O am acum acasă, de la bibliotecă. Dar îți mulțumesc pentru sugestie!

| RonaRona explică:

Merci! Funda o voi acorda după ce citesc poeziile. Asta ar însemna vreo lună. Citesc repede, dar sunt foarte ocupată mereu. Nu prea am timp să citesc, dar reușesc eu cumva să-mi fac timp.