| AvalohAlyn a întrebat:

In general in cat timp citesti o carte? Care este ritmul vostru?
Cum pot sa citesc mai repede si mai mult?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Eu recomand să ai o lectură liniștită și să nu te grăbești ca să poți observa detalii și ca să te bucuri de fiecare cuvânt, desigur asta dacă îți face plăcere să citești ceea ce citești tu acolo. Eu înțeleg că vrei să citești cât mai mult într-un timp scurt, dar mai ok e să o lași mai moale din punctul meu de vedere.

7 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde de carte. Unele au caractere mai mari, interliniaj mai mare. Unele au multe pasaje descriptive, iar altele mai multe dialoguri.
Dar, daca ar fi sa iau o carte de la Adevarul, de exemplu, preponderent cu pasaje descriptive, citesc cam 40 de pagini pe ora. Daca imi amintesc bine.
Oricum, asa cum a spus si GreyN, important este sa te bucuri de carte. Daca incerci sa o citesti repede, dar nu ai inteles prea multe din ea, atunci degeaba ai citit-o. happy

| AirănMeidăn a răspuns:

daca ma pun bine pe citit citesc vreo 300 de pagini pe zi

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, depinde daca imi place cartea si daca am timp, nu cred ca am un timp maxim si minim de citire a unei carti. In schimb, daca citesti online, in format.pdf iti recomand extensia AutoScroll la google chrome.

| Hemera a răspuns:

Sigur depinde de carte.Fiindca altfel nu imi eplic de ce eu pot citii in 2-3 zile o carte de peste 350 pag. cu tot cu treburile de acasa, iar de altele trag luni de zile si am senzatia ca isi bat joc de mine. Daca vrei am exeple concrete happy

| IuliaTeodora98 a răspuns:

Aceasi intrebare mi-am pus-o si eu aseara, am gasit asta si m-a ajutat :
http://www.wikihow.com/Read-Faster

| KittyKernel a răspuns:

Pai aproximativ 100 de pagini pe zi.
Sincer, daca respectiva carte are 500 de pagini, prefer sa o termin cat mai repede, altfel ma plictisesc de ea.

Faza e ca eu citesc cu voce tare si imi ia mai mult, insa eu asa sunt obisnuita