| nixthera a întrebat:

Mi-ati putea recomanda niste carti in care protagonistul sa sufere de tulburari psihice,depresie, anxietate? Multumesc!

29 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Misery, de Stephen King.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Te scapa din mizerie daca o citesti?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vrea tu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Sunt prea prost sa mor

| cristimihailov a răspuns:

Robocop
Superman
Spiderman

Cam in orice roman, este cate unul care sufera de ceva. Altfel nu ar fi nimic de povestit.

| suffarstar a răspuns:

Dovstoievski - Crima si pedeapsa

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Acest exemplu mi-a venit si mie in minte. Foarte bun romanul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mm daca n-ar fi toate despre asta.
mers la humanitas am luat tot ce se gasea mai postmodern, extinctia, foamea, zidul ca toate sunt dintr-un singur cuvant la a patra am inceput sa le arunc la gunoi
azi ma duc la anticariat si imi iau tot ce gasesc de dostoievski

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce, dar cred ca ti-ar placea Faulkner. William, pentru dame! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Esti o zana a bibliotecii, am inceput as i lay dying e cea mai frumoasa din lume

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand eram mica, asa ca tine, aveam un fel de prieten care imi imprumuta carti si el mi-a spus ca e suficient sa ii citesc pe rusi si pe americani big grin avea oarecum dreptate!
Bine, la americani obligatoriu eu i-am integrat si pe sud-americani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Mi s-a spus ca daca as citi clasicii as fi pregatit sa fac fata duhurilor relelaughing era vrajitoare persoana, erau mann, sestov si nu mai stiu*doamne ce inserare frumoasa cu cer alb si blocuri gri aproape de apocalipsa*. oh my good cum sunt sud-americanii?

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, cred ca ti-ar placea "Matusa Julia si condeierul", pentru inceput. Mario Vargas Llosa. Asta daca nu ai citit-o... sunt sigura ca ti-ar placea!
Cea mai tare carte a lui e "Conversatie la Catedrala", dar e a doua mea recomandare, pana mai cresti un picwinking
Mie imi plac Llosa si Marquez. Si Asturias, dar n-am citit decat "Domnul presedinte".
Si uite, o poezie de Borges pentru tine:

Nu eşti ceilalţi

Scăpare n-ai în ce-au lăsat în scris
Acei pe care spaima ta-i imploră.
Nu eşti ceilalţi. Te vezi în astă oră
În centrul gol de labirint închis
De paşii tăi. Nici fi-vei izbăvit
De chinul lui Socrate, de Iisus
Ori de Siddhartha ce-a murit răpus
Într-o grădină, către asfinţit.
Tot pulbere e şi cuvîntul scris
De mâna ta, şi vorba îngânată
De gura ta. E crudă-a ta ursită.
Iar noaptea Domnului e nesfârşită.
Tu plămădit ai fost din timp. Eşti vis.
Eşti fiecare clipă-nsingurată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Am citit un pic lossa, povestasul a fost superba, cum de nu m-am gandit la conversatie la catedralarolling on the floor) dupa camus am crezut ca marquez e la fellaughing
*ofteaza* inseamna ca,, nu sunt eu'' este inca o tulburare de personalitate
borges pentru mine wow!

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha, m-ai pacalit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Credeam ca toti sunt spanioli, de fapt nu stiam ca exista america de sud credeam ca e un fel de america moderna

http://www.youtube.com/watch?v=KGS4FgC-LkU

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da.
Te iert, pentru melodia asta.
happy

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai a murit Marquez...
Si televiziunile noastre prezinta imagini cu pregatirea cozonacului in casa regelui Cioaba sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Astazi am citit ceva de marquez. ah e atat de greu sa vorbesti la trecut. se prefacea ca nu stie engleza, spunea ca o intelege dar nu o vorbea la fel cum nu intelegea perfect nici spaniola si ca avea o franceza proasta. a vorbit cu salman rushdie in trei limbi dar s-au simtit atat de bine si intim incat limbajul nu mai deranja
https://www.youtube.com/watch?v=zAnYpUiLqQ4

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu dormi? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Merg la psihiatru maine
si citesc anatomia melancoliei. incerc sa ma ajut vezi?
Fowl. Amongst fowl, "peacocks and pigeons, all feuny fowl are forbidden, as ducks, geese, swans, herons, cranes, coots, didappers, waterhens, with all those teals, curs, sheldrakes, and peckled fowls, that come hither in winter out of Scandia,
Muscovy, Greenland, Friezland, which half the year are covered all over with snow, and frozen up. Though these be fair in feathers, pleasant in taste, and have a good
outside, like hypocrites, white in plumes, and soft, their flesh is hard, black, unwholesome, dangerous, melancholy meat; Gravant et putrefaciunt stomachum, saith Isaac, part. 5, de vol., their young ones are more tolerable, but young pigeons he
quite disapproves.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

happy
Tu nu esti pasare, esti pisoi.
Eu sunt pasare, de noapte... tu trebuie sa dormi acum, sa nu ai cearcane maine.
Noapte buna! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

*se uita cu iubire*
mi-e atat de frica. dar sper ca nu lucrati atat de aproape de sarbatori.
*se mai uita odata cu iubire*
noapte buna

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

''as usual you're overreacting''
''maybe i am, but they're my reactions, and the love i feel is my love''
m-a intrebat ce culoare ma simt, i-am spus ca ma simt oranj, si ca asta inseamna caprioare miere clopote vitamina d si c si ca mama face prajitura cu sofran de paste
suna a dependenta, nu?:))
https://www.youtube.com/watch?v=GSWatsiBErU

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

happy
Eu ma simt verde, desi astazi sunt toata in bleumarin. Cat de grav o fi asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Verde: poti sa vii cu mine in ordinul sf lazar, un cer extraterestru, trebuie sa o invidiez pe mama pentru ca am un singur ochi verde, oare adam cu ochi verzi a vazut prima oara cerul sau o apa de safir? sigur a dormit sub copacul cunoasterii cu frunze de smarald. apoi venus a atins-o pe eva pe umar facand-o sa atinga fructul oprit care sa ii fie caderea. unii spun ca nici macar nu era mar, poate era o portocala in razele soarelui
apoi au mancat impreuna si ochii lor s-au atintit unul asupra celuilalt ca la doua caprioare. dupa care cred ca au fost mai putine culori. cred ca ar fi fost in stare sa alerge daca dumnezeu ar fi trimis un curcubeu pentru ei, pana la celalalt capat al lui dar movul si violetul s-au transformat in fluturi si flori rare si verdele era un zeu ispititor care scutura frunzele si imprastia praf rosu. totul a devenit verde de atunci ca o pedeapsa pentru ce iubire a insemnat verdele inainte. si fetele fortate sa devina copaci, copiilor lui adam li s-a dat sa repare ce au facut dar fiecare gradina reparata era doar o frunza din paradis.
https://www.youtube.com/watch?v=LuYNidNgQic

| Alsodrfegnha a răspuns:

Maestrul si Margareta- Bulgakov

| Alsodrfegnha a răspuns:

Aa, si Insemnarile unui nebun a lui Gogol.