| gGrigore a întrebat:

Sal TPU. As vrea sa citesc un roman, dar sa aiba dimensiuni foarte mici.
Dar trebuie sa fiu din literatura romana, nu literatura universala.
Ati putea sa-mi dati niste denumiri al unor romane care au un volum foarte mic.
Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| MrLove4ever a răspuns:

Domnisoara Christina- Mircea Eliade
Baltagul- Mihail Sadoveanu
sau nuvela
Popa Tanda- Ioan Slavici. (Este cea mai mica pe care am citit-o.)

6 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Mara de Ioan Slavici, ii scurt si interesant romanul.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Maitreyi''-Mircea Eliade
"Adela''-Garabet Ibraileanu
"Patul lui Procust''-Camil Petrescu
"Cismigiu & Comp.''-Grogore Bajenaru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vizuina luminata, l-am visat dimineata asta

| marinaa9 a răspuns:

Eu printr-un roman "care are un volum foarte mic" inteleg ca are cam 250-300 de pagini.
Uite cateva exemple care sper sa-ti placa si care sunt cu adevarat captivante:

Engima otiliei

Patul lui Procust

Padurea Spanzuratilor

Nunta in cer

Panza de paianjen

Cel mai uibit dintre pamanteni

O scrisoare pierduta

Mara

Ion

| Angelsareclosetoyou a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, Rascoala, Viata la tara, Pe drumuri de munte, Neamul Soimarestilor, Romanii sub Mihai-Voievod Viteazul.

| WhiteCheetah a răspuns:

Baltagul,l-am citit si mi-a placut.