| notsoslimshady a întrebat:

Am 2 intrebari legate de textul argumentativ la bac:
1) Este de preferat sa imi sustin propria opinie sau e indicat sa spun cate ceva pozitiv si despre cealalta latura a subiectului?
2) Cand dau exemple, pot da dintr-o carte care nu este inclusa in cele studiate la scoala?
Mersi

3 răspunsuri:
| aXandra a răspuns:

1. Cum spune profesoara mea: trebuie ca opinia noastră să fie decentă. Adică dacă trebuie să scrii despre importanța lecturii, nu spui faptul ca tu consideri că lectura nu e importantă.

2 Da, poți să dai exemple din orice cărți

| Elena1396 a răspuns:

Un text argumentativ are urmatoarea structura:
Primul aliniat trebuie sa sustina opinia ta care se formuleaza cu ajutorul verbelor:eu consider ca,eu socotesc ca, in opinia mea.
Al doilea aliniat trebuie sa contina "in primul rand,..."urmat de un exemplu pozitiv sau negativ dupa alegerea ta.
Al treilea aliniat este al doilea argument"in al doilea rand", urmat de un alt exemplu pozitiv sau negativ, iar ultimul aliniat este concluzia care trebuie sa intareasca ipoteza(opinia). Argumentele trebuie sa fie ambele pozitive sau negative(mai usor e pozitiv).In concluzie nu se folosesc proverbe, ghicitori sau zicatori.Important e sa nu iti lipseasca virgule dupa conectori"in prim rand, in al doilea rand si in concluzie"

| georgiana_1099 a răspuns:

Buna. Textul argumentativ trebuie sa cuprinda: 1. Dupa parerea mea sau in opinia mea.Iti exprimi punctul tau de vedere.2.In primul rand.Iti sustii punctul de vedere.3.In al doilea rand.Aduci mai multe argumente.4 In concluzie.Incerci sa inchei. Sper ca ti-am fost de folos.